Գրոսին Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի վրա հարձակումն անվանել է «անխոհեմ»
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ին Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանի ռեակտորի պաշտպանիչ պատյանի հիմնական կառուցվածքի վրա առնվազն 3 ուղիղ հարված է կատարվել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X սոցիալական հարթակում Գրոսին գրել է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը 2022 թ․ նոյեմբերից առաջին անգամ է ռեակտորի պաշտպանիչ կառուցվածքների վրա ուղիղ հարված արձանագրում։
«Վստահաբար, ոչ ոք երբեք չի կարող օգուտ քաղել կամ ստանալ ռազմական կամ քաղաքական առավելություն միջուկային օբյեկտների դեմ հարձակումներից: Դա անթույլատրելի է», - գրել է Գրոսին։
Նա ռազմական որոշումներ կայացնողներին կոչ է արել զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են «խախտել միջուկային օբյեկտների պաշտպանության հիմնարար սկզբունքները»։
Ապրիլի 7-ին ավելի վաղ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտնել էր, որ Զապորոժիեի ատոմակայանի տարածքում անօդաչու թռչող սարք է պայթել։ Նա չի հստակեցրել, թե հակամարտության որ կողմն է այն արձակել։
Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի՝ հայտնի է առնվազն 1 տուժածի և 6-րդ էներգաբլոկում ավերածությունների մասին։ Այնուամենայնիվ, ըստ գործակալության, միջադեպը չի վտանգել միջուկային անվտանգությունը։
«Սա Եվրոպայի ամենամեծ ԱԷԿ-ը պաշտպանելու հիմնարար սկզբունքների հստակ խախտում է։ Նման անխոհեմ հարձակումները զգալիորեն մեծացնում են միջուկային խոշոր վթարի վտանգը և պետք է անհապաղ դադարեցվեն», - ասել է Գրոսին։
«Ռոսատոմ»-ը հայտարարել է 3 վիրավորի մասին, որոնցից մեկի վիճակը ծանր է։
Ռուսական կողմը պնդում է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ին հարվածել են ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը։ Ուկրաինայի գլխավոր հետախուզության վարչությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ներգրավված չէ «Ռուսաստանի կողմից ապօրինաբար օկուպացված Զապորոժիեի ատոմակայանի տարածքում ոչ մի զինված սադրանքների մեջ»։
Զապորոժիեի ատոմակայանը Եվրոպայի խոշորագույն ատոմակայաններից մեկն է, որը 2022 թ․ գարնանից անցել է ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ։
Այն պարբերաբար ենթարկվում է գնդակոծությունների, ինչի համար Ուկրաինան և Ռուսաստանը մեղադրում են միմյանց։

YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. A new drone attack on Zaporizhzhia nuclear power plant has raised the risk of a "major nuclear accident", the UN's atomic watchdog has warned. Russia said Ukraine was behind the attack, which it said injured three people. Ukraine has denied involvement, BBC reports.
IAEA head Rafael Grossi said Sunday's drone strike was "reckless" and "a major escalation of the nuclear safety and security dangers" facing the plant. The IAEA, which has a team of experts at Zaporizhzhia, confirmed "physical impact of drone attacks" at the plant, including at one of the reactors.
“Today, for the first time since Nov 2022 & after I set out 5 basic principles to avoid a serious nuclear accident with radiological consequences, IAEAorg’s ISAMZ has confirmed that at least 3 direct hits against ZNPP main reactor containment structures took place. This cannot happen,” Grossi wrote on X.
IAEA stated that the attack is a clear violation of the basic principles for protecting Europe’s largest NPP.
“Such reckless attacks significantly increase the risk of a major nuclear accident and must cease immediately,” Grossi said.
The Zaporizhzhia plant, in southern Ukraine, is the largest in Europe. It has been under Russian control since the spring of 2022. The plant's Russian-installed administration said radiation levels were normal and that there was no serious damage. Both Russia and Ukraine regularly accuse each other of shelling the plant and risking a serious nuclear accident.