Գրոսին Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի վրա հարձակումն անվանել է «անխոհեմ»
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ին Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանի ռեակտորի պաշտպանիչ պատյանի հիմնական կառուցվածքի վրա առնվազն 3 ուղիղ հարված է կատարվել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X սոցիալական հարթակում Գրոսին գրել է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը 2022 թ․ նոյեմբերից առաջին անգամ է ռեակտորի պաշտպանիչ կառուցվածքների վրա ուղիղ հարված արձանագրում։
«Վստահաբար, ոչ ոք երբեք չի կարող օգուտ քաղել կամ ստանալ ռազմական կամ քաղաքական առավելություն միջուկային օբյեկտների դեմ հարձակումներից: Դա անթույլատրելի է», - գրել է Գրոսին։
Նա ռազմական որոշումներ կայացնողներին կոչ է արել զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են «խախտել միջուկային օբյեկտների պաշտպանության հիմնարար սկզբունքները»։
Ապրիլի 7-ին ավելի վաղ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտնել էր, որ Զապորոժիեի ատոմակայանի տարածքում անօդաչու թռչող սարք է պայթել։ Նա չի հստակեցրել, թե հակամարտության որ կողմն է այն արձակել։
Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի՝ հայտնի է առնվազն 1 տուժածի և 6-րդ էներգաբլոկում ավերածությունների մասին։ Այնուամենայնիվ, ըստ գործակալության, միջադեպը չի վտանգել միջուկային անվտանգությունը։
«Սա Եվրոպայի ամենամեծ ԱԷԿ-ը պաշտպանելու հիմնարար սկզբունքների հստակ խախտում է։ Նման անխոհեմ հարձակումները զգալիորեն մեծացնում են միջուկային խոշոր վթարի վտանգը և պետք է անհապաղ դադարեցվեն», - ասել է Գրոսին։
«Ռոսատոմ»-ը հայտարարել է 3 վիրավորի մասին, որոնցից մեկի վիճակը ծանր է։
Ռուսական կողմը պնդում է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ին հարվածել են ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը։ Ուկրաինայի գլխավոր հետախուզության վարչությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ներգրավված չէ «Ռուսաստանի կողմից ապօրինաբար օկուպացված Զապորոժիեի ատոմակայանի տարածքում ոչ մի զինված սադրանքների մեջ»։
Զապորոժիեի ատոմակայանը Եվրոպայի խոշորագույն ատոմակայաններից մեկն է, որը 2022 թ․ գարնանից անցել է ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ։
Այն պարբերաբար ենթարկվում է գնդակոծությունների, ինչի համար Ուկրաինան և Ռուսաստանը մեղադրում են միմյանց։

Рафаэль Гросси назвал атаку на Запорожскую АЭС «безрассудной»
Рафаэль Гросси, генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), заявил, что 7 апреля по основной конструкции защитной оболочки реактора Запорожской АЭС было нанесено не менее 3 прямых ударов.
Как передает «Арменпресс», Гросси написал в социальной сети X, что миссия МАГАТЭ на Запорожской АЭС зафиксировала прямое попадание на защитные конструкции реактора впервые с ноября 2022 года.
Он подчеркнул, что, несомненно, никто и никогда не сможет извлечь выгоду или получить военное или политическое преимущество от нападений на ядерные объекты.
Гросси призвал лиц, принимающих военные решения, воздерживаться от действий, которые могут нарушить целостность системы защитной оболочки реактора.
Ранее 7 апреля глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси сообщил, что на территории Запорожской АЭС взорвался беспилотный летательный аппарат. Он не уточнил, какой стороне конфликта принадлежал БПЛА.
По данным МАГАТЭ, известно, по меньшей мере, об 1 пострадавшем и разрушениях на 6-м энергоблоке. К счастью, взрыв не представляет угрозу ядерной безопасности.
«Это серьезная эскалация угроз ядерной безопасности, с которыми сталкивается Запорожская АЭС. Такие безрассудные атаки значительно увеличивают риск крупной ядерной аварии и должны быть немедленно прекращены», - сказал Гросси.
«Росатом» сообщил о трех раненых, один из которых находится в тяжелом состоянии.
Российская сторона утверждает, что Запорожская АЭС была атакована украинскими беспилотниками. Главное разведывательное управление Украины заявило, что Украина не причастна «ни к каким вооруженным провокациям на территории незаконно оккупированной Россией ЗАЭС».
Запорожская АЭС - одна из крупнейших атомных электростанций в Европе, которая с весны 2022 года перешла под контроль российских сил.