ԱՄՆ-ն և Գերմանիան դեմ են Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրելուն․ Ուկրաինայի փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն և Գերմանիան դեմ են Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրելուն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի եվրոպական և եվրաատլանտյան ինտեգրման հարցերով փոխվարչապետ Օլգա Ստեֆանիշինան հեռուստամարաթոնի եթերում։
Նրա խոսքով՝ Կիևի մյուս դաշնակիցները պաշտպանում են այդ որոշումը։
«Հրավերի ձևաչափն առաջարկել է հենց Ուկրաինան՝ որպես ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իրավական երաշխիք։ Այն օրակարգում է ։ Բացարձակապես բոլոր դաշնակիցները աջակցում են այդ որոշմանը, բացի երկուսից։ Քանի որ այս տեղեկատվությունը հրապարակվեց, ԱՄՆ-ը և Գերմանիան փորձում են ուշադրություն դարձնել այլ թերահավատ դաշնակիցների, ինչպիսիք են Հունգարիան և Սլովակիան: Բայց առանցքային է հենց այդ երկու երկրների դիրքորոշումը», - ասել է տիկին Ստեֆանիշինան։
Փոխվարչապետը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի համար ՆԱՏՕ հրավիրելու հարցը օրակարգում է, և այն օրակարգում կլինի այնքան, որքան անհրաժեշտ է մինչև այդ որոշման ընդունումը:

США и Германия против приглашения Украины в НАТО. Вице-премьер-министр Украины
Как передает Арменпресс, об этом в ходе телемарафона сообщила вице-премьер-министр Украины по вопросам европейской и евроатлантической интеграции Ольга Стефанишина.
По ее словам, другие союзники Киева поддерживают это решение.
"Формат приглашения был предложен Украиной как юридическая гарантия членства в НАТО. Это стоит на повестке дня. Абсолютно все союзники поддерживают это решение, кроме двух. С тех пор как эта информация была обнародована, США и Германия пытались привлечь к ней внимание других скептически настроенных союзников, таких как Венгрия и Словакия. Но ключевой является позиция этих двух стран ", - сказала г-жа Стефанишина.
Вице-премьер заявил, что вопрос приглашения Украины в НАТО стоит на повестке дня, и будет стоять на повестке столько, сколько будет необходимо, пока не будет принято такое решение.