Իսրայելը 2 սպայի հեռացրել է աշխատանքից Գազայում հումանիտար աշխատողների շարասյանը հարվածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտնել է, որ աշխատանքից ազատել է երկու սպաների, ինչպես նաև նկատողություն է արել երեքին անօդաչու թռչող սարքերի հարվածի համար, որի հետևանքով Գազայի հատվածում 7 հումանիտար աշխատող է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Associated Press գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ ապրիլի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետաքննությունը ցույց է տվել, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ պատերազմում Իսրայելը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում քաղաքացիական անձանց պաշտպանելու ուղղությամբ։
«Սա ողբերգություն է։ Սա լուրջ միջադեպ է, որի համար մենք պատասխանատու ենք, որը չպետք է տեղի ունենար, և մենք այնպես կանենք, որ նման բան այլևս տեղի չունենա», - ասել է ԻՊԲ խոսնակ փոխծովակալ Դանիել Հագարին։
Նախքան հարված հասցնելը, ըստ ԻՊԲ կանոնների, թիրախը պետք է վիզուալ կերպով նույնականացվեր։ Սակայն հետաքննությունը պարզել է, որ գնդապետը, որը հաստատել է անօդաչուների հարվածները հումանիտար աշխատողների ավտոշարասյանը, դա արել է մայորներից մեկի դիտարկման հիման վրա, որ շարասյան մեջ ինչ-որ մեկը զինված է եղել։ Այնուհետև պարզվել է, որ այս դիտարկումը սխալ է։
Բացի այդ, սպաները չեն կարդացել հաղորդագրությունները, որոնցում զորքերին նախազգուշացվում էր, որ հումանիտար բեռների բեռնաթափումից հետո աշխատողներին պահեստից պետք է տանեն մեքենաները, ոչ թե հումանիտար օգնության բեռնատարները։ Սրա հետևանքով ԻՊԲ զինվորականները թիրախավորել են մեքենաները՝ կարծելով, թե դրանք տեղափոխում են զինյալների։
ԻՊԲ-ն հայտնել է, որ գնդապետը և մայորն ազատվել են աշխատանքից, իսկ երեք այլ սպաների նկատողություն է տրվել։ Հետաքննության արդյունքները տրամադրվել են ռազմական գերատեսչության գլխավոր փաստաբանին, որը կորոշի՝ արդյոք հարվածների մեջ ներգրավված սպաները կամ այլ անձինք պետք է հետագա պատժի ենթարկվեն թե ոչ։
«Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» կազմակերպության 7 աշխատակիցներից 3-ը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ էին, մեկն՝ Ավստրալիայի, մեկը՝ Լեհաստանի, մեկն ԱՄՆ-ի և Կանադայի երկքաղաքացիություն ուներ, մյուսն էլ պաղեստինցի էր։
Ըստ ՄԱԿ-ի գնահատումների՝ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հակամարտության ընթացքում զոհվել է ավելի քան 220 հումանիտար աշխատող։

Israel dismisses 2 officers over deadly drone attack on aid workers in Gaza
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. The Israeli military said Friday that it has dismissed two officers and reprimanded three others for their roles in drone strikes in Gaza that killed seven aid workers on a food-delivery mission, saying they had mishandled critical information and violated the army’s rules of engagement, Associated News reports.
According to the report, the findings of a retired general’s investigation into the Monday killings marked an embarrassing admission by Israel of not doing enough to protect Gaza’s civilians from its war with Hamas.
“It’s a tragedy,” the military’s spokesman, Rear Adm. Daniel Hagari, told reporters. “It’s a serious event that we are responsible for and it shouldn’t have happened and we will make sure that it won’t happen again.”
According to what spokespeople said were the Israeli army’s rules, targets must be visually identified as threats for multiple reasons before they can be hit. But the investigation determined that a colonel had authorized the series of deadly drone strikes on the convoy based on one major’s observation — from grainy drone-camera footage — that someone in the convoy was armed. That observation turned out to be untrue, military officials said.
Besides, officers failed to read messages alerting troops that cars, not aid trucks, would carry the charity workers away from the warehouse where aid was distributed. As a result, the cars that were targeted were misidentified as transporting militants, the report adds.
The aid workers were three British citizens, a Polish citizen, an Australian and a Canadian American dual citizen, all of whom worked for World Central Kitchen, the international charity founded by celebrity chef José Andrés. Their Palestinian driver also was killed.