Իսրայելը հայտարարել է դեպի Գազայի հատված հումանիտար օգնության մատակարարման նոր ուղիներ բացելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը հավանություն է տվել դեպի Գազայի հատված երկու հումանիտար ուղիների բացմանը, որպեսզի ավելի շատ օգնություն մտնի անկլավ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Հոկտեմբերին ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո առաջին անգամ ժամանակավորապես կբացվի «Էրեզ» հսկիչ անցակետը։ Բացի այդ կբացվի Աշդոդի նավահանգիստը։ Իսրայելը նաև թույլ կտա Հորդանանից ավելի շատ օգնության մուտք «Քերեմ Շալոմ» անցակետով։
Իսրայելի այս հայտարարությունից առաջ հեռախոսազրույց էր տեղի ունեցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի միջև։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Բայդենը վերջնագիր էր ներկայացրել Նեթանյահուին՝ պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և հումանիտար աշխատողներին, այլապես Վաշինգտոնը կարող է վերանայել իր աջակցությունն Իսրայելին։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհուրդը ողջունել է Իսրայելի կողմից ձեռնարկված քայլերը, որոնք պետք է «լիովին և արագ իրագործվեն»։
Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ նշվում է, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը Գազայի հարցում «կորոշվի այս և այլ քայլերի, այդ թվում՝ անմեղ քաղաքացիներին պաշտպանելու և հումանիտար աշխատողների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ Իսրայելի անմիջական գործողությունների մեր գնահատումից»։
Ապրիլի 1-ին Իսրայելը հարվածներ էր հասցրել «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» բարեգործական կազմակերպության ավտոշարասյանը, որի հետևանքով 7 հումանիտար աշխատող է զոհվել։ Սա հանգեցրել է այն բանին, որ հումանիտար որոշ կազմակերպություններ դադարեցրել են գործողությունները Գազայի հատվածում։ Իսրայելը հայտարարել է, որ հարվածը եղել է սխալմունք։

Israel says it will open new aid routes into Gaza
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. Israel says it has approved the opening of two humanitarian routes into Gaza, to allow more aid into the territory, BBC reports.
The Erez Gate in northern Gaza will be temporarily re-opened for the first time since the start of the war in October and Ashdod Port will also be opened for humanitarian deliveries. More aid from Jordan will be allowed to enter via the Kerem Shalom Crossing, the report adds.
It comes hours after U.S. president Joe Biden spoke with Israel's PM Benjamin Netanyahu for the first time since seven aid workers were killed. Biden gave Netanyahu an ultimatum: take concrete steps to prevent civilian harm and ensure safety for aid workers or U.S. policy in respect of Gaza would change.
The U.S. National Security Council has welcomed the steps announced by Israel, which it said "must now be fully and rapidly implemented".
“As the President said today [on April 4] on the call, U.S. policy with respect to Gaza will be determined by our assessment of Israel’s immediate action on these and other steps, including steps to protect innocent civilians and the safety of aid workers,” the statement by the U.S. National Security Council spokesperson reads.
On April 1 seven World Central Kitchen (WCK) aid workers were killed by anIsraeli attack. Several charity organizations, including WCK, have paused their operations in Gaza. Israel says the strikes which killed the workers were a "grave mistake".