Բարեգործական կազմակերպության տնօրենը հայտարարել է, որ Գազայում զոհված աշխատողները թիրախավորվել են «մեքենա առ մեքենա», Իսրայելը հերքել է դա
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բարեգործական «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» կազմակերպության ղեկավար, հայտնի շեֆ խոհարար Խոսե Անդրեսը հայտնել է, որ Գազայի հատվածում Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհված 7 հումանիտար աշխատողները թիրախավորվել են «համակարգված կերպով, մեքենա առ մեքենա»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Reuters-ին տված հարցազրույցում։
Անդրեսը պնդում է, որ իր բարեգործական կազմակերպությունը հստակ հաղորդակցություն է պահպանել Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) հետ, որն իմացել է հումանիտար աշխատողների տեղաշարժերի մասին։
«Սա պարզապես այսպիսի պատահական իրավիճակ չէր, որտեղ «օհ» մենք սխալ վայրում ռումբ նետեցինք», - ասել է Անդրեսը՝ հավելելով, որ հումանիտար ավտոշարասյան մեքենաների տանիքին եղել է գունավոր լոգո, իսկ ԻՊԲ-ն տեղյակ է եղել շարասյան գտնվելու վայրի մասին։
Ապրիլի 1-ին Իսրայելի հարվածների հետևանքով 7 հումանիտար աշխատողները զոհվել էին, երբ դուրս էին եկել պահեստից, որտեղ բեռնաթափել էին ծովով Գազայի հատված հասցված 100 տոննա սնունդը։
Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ հարվածը եղել է «սխալմունք»։ Երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն նույնպես հայտնել է, որ հարձակումը միտումնավոր չի եղել։
Զոհերի շարքում են 3 Բրիտանիայի քաղաքացի, Ավստրալիայի, Լեհաստանի քաղաքացիներ, ԱՄՆ-ի և Կանադայի երկքաղաքացիություն ունեցող աշխատակից և 1 պաղեստինցի։
Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարար Նիլ Բարկաթը հերքել է Խոսե Անդրեսի մեղադրանքները, որ «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց»-ի աշխատակիցները միտումնավոր կերպով են թիրախավորվել, և Անդրեսի մեկնաբանությունն անվանել է «անհեթեթություն»։ BBC-ի հետ զրույցում Բարկաթն ասել է, որ Իսրայելը «շատ է ցավում» 7 հումանիտար աշխատողներին սպանելու համար, սակայն «ցավոք, պատերազմի ժամանակ «բարեկամական կրակ» պատահում է»։
Ըստ ՄԱԿ-ի հաշվարկների՝ հոկտեմբերին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո Իսրայելի ծավալած ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում 196 հումանիտար աշխատող է զոհվել։

Глава благотворительной организации заявил, что машины сотрудников, погибших в Газе, подвергались систематическим ударам
Глава благотворительной организации «World Central Kitchen», известный шеф-повар Хосе Андрес, заявил, что машины гуманитарных работников, погибших в секторе Газа в результате израильской атаки, подвергались нападениям «систематически, по одной машине за другой». Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в интервью агентству Reuters.
Андрес утверждал, что его благотворительная организация поддерживала связь с Армией обороны Израиля (ЦАХАЛ), которая знала о передвижениях гуманитарных работников.
Это не было «невезением, когда, вот незадача, бомбу сбросили не туда», - сказал Андрес, добавив, что на крышах автомобилей гуманитарного конвоя был красочный логотип, и ЦАХАЛ знал о местонахождении группы.
2 апреля в результате израильских ударов семь гуманитарных работников были убиты при выходе из склада, где выгружали 100 тонн продуктов питания, доставленных в Газу морем.
Израильская армия заявила, что удар был «ошибкой». Премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху также заявил, что нападение не было преднамеренным.
Среди пострадавших трое граждан Великобритании, граждане Австралии, Польши, сотрудник с двойным гражданством США и Канады и один палестинец.
Министр экономики Израиля Нил Баркат опроверг обвинения Хосе Андреса в том, что сотрудники World Central Kitchen подверглись преднамеренной атаке, назвав комментарии Андреса «ерундой». В разговоре с BBC Баркат заявил, что Израиль очень сожалеет об убийстве семи гуманитарных работников, но к сожалению, во время войны бывает и огонь по друзьям.
По подсчетам ООН в секторе Газа в ходе израильской военной операции, проводимой после нападения ХАМАС в октябре 2023 год, были убиты 196 гуманитарных работников.