Ուկրաինան և Ֆինլանդիան 10 տարի ժամկետով աջակցության համաձայնագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի և Ուկրաինայի նախագահներ Ալեքսանդր Ստուբը և Վլադիմիր Զելենսկին ապրիլի 3-ին Կիևում կնքել են երկու երկրների միջև Անվտանգության ոլորտում համագործակցության և երկարաժամկետ աջակցության մասին համաձայնագիր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն:
10 տարի ժամկետով կնքած պայմանագրով Ֆինլանդիան պատրաստակամություն է ստանձնել անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության, երկրի բարեփոխումների և վերակառուցման:
Փաստաթղթի համաձայն՝ Ֆինլանդիան կշարունակի նույն դինամիկայով անհրաժեշտ ծավալի ռազմական, քաղաքական և ֆինանսական և հումանիտար աջակցություն տրամադրել Ուկրաինային:
Ալեքսանդր Ստուբը Վլադիմիր Զելենսկիին տեղեկացրել է նաև, որ Ֆինլանդիան Ուկրաինային կմատակարարի 188 միլիոն եվրո արժողության սպառազինության ևս մեկ փաթեթ: Այդպիսով, 2022 թվականից Հելսինկիի՝ Կիևին տրամադրած օգնության ընդհանուր ծավալը կհասնի 2 միլիարդ եվրոյի։
Վերջերս Ֆինլանդիան 30 միլիոն եվրոյի ներդրում է կատարել Ուկրաինայի համար հրետանային զինամթերքի համատեղ ձեռքբերման չեխական նախաձեռնությունում: Այս տարվա ընթացքում ֆիններն արդեն ավելի քան 400 միլիոն եվրոյի աջակցություն են տրամադրել ուկրաինացիներին և մտադիր են այն ավելացնել առնվազն ևս երկու փաթեթի հաշվին:

Киев и Хельсинки подписали соглашение о поддержке на 10 лет
Президенты Финляндии и Украины Александр Стубб и Владимир Зеленский в среду, 3 апреля подписали в Киеве соглашение о сотрудничестве в области безопасности и долгосрочной поддержке между двумя странами.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, Срок действия подписанного во время визита Стубба в украинскую столицу соглашения - 10 лет. Оно охватывает различные сектора, включая политическую поддержку, поддержку украинской обороны и безопасности, а также поддержку реформирования и восстановления страны. "Десятилетнее соглашение является доказательством долгосрочной приверженности Финляндии поддержке Украины", - заявили в офисе президента Финляндии.
Согласно документу, Финляндия продолжит продолжит предоставлять Украине долгосрочную военную, политическую и финансовую поддержку, а также гуманитарную помощь "с той же динамикой, что и с начала полномасштабной агрессивной войны, столько, сколько потребуется".
Стубб также сообщил Зеленскому, что Финляндия отправит Украине очередной пакет вооружений на 188 млн евро, после чего общий объем помощи Хельсинки Киеву с 2022 года приблизится к 2 млрд евро.
"Благодаря вкладу Финляндии в размере 30 млн евро в чешскую инициативу совместных закупок артиллерийских боеприпасов для Украины, поддержка Финляндии Украины в 2024 году уже превышает 400 млн евро и увеличится как минимум за счет еще двух пакетов в течение года", - подчеркнули в офисе президента.