ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարները հավաքվում են Բրյուսելում՝ նշելու դաշինքի հոբելյանական 75-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարները ապրիլի 3-4-ին Բրյուսելում իրենց գարնանային հանդիպմանը կնշեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հիմնադրման 75-ամյակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Ապրիլի 3-ին ԱԳ նախարարները կհավաքվեն Հյուսիսատլանտյան խորհրդի ձևաչափով, որը հիմնականում նվիրված կլինի հուլիսի 9-11-ին Վաշինգտոնում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը։ Նախարարների ուշադրության կենտրոնում, ինչպես և վերջին տարվա ընթացքում, լինելու է անցյալ տարի Վիլնյուսում դաշինքի գագաթնաժողովում ընդունված զսպման ու պաշտպանության ամրապնդման ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև օգնությունն Ուկրաինային:
Ապրիլի 4-ին լրանում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հիմնադրման 75-ամյակը։ Օրը կմեկնարկի կազմակերպության հոբելյանին նվիրված տոնական արարողությամբ:
Արարողությանը ելույթ կունենան ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահ ծովակալ Ռոբ Բաուերը և Ալբանիայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Սլովակիայի, Սլովենիայի և Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարները:
ՆԱՏՕ-ի 75-ամյակի առթիվ տոնակատարությունները տեղի կունենան նաև Վաշինգտոնում կայանալիք դաշինքի գագաթնաժողովում, որտեղ 1949 թ. ստորագրվել է կազմակերպության հիմնադիր պայմանագիրը:
Այնուհետև ապրիլի 4-ի միջոցառումների օրակարգում է ՆԱՏՕ-Ուկրաինա նախարարական խորհրդի նիստը՝ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի մասնակցությամբ։
Ապրիլի 2-ին Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ՆԱՏՕ-ն աշխատում է Ուկրաինային մինչև 100 միլիարդ դոլար գումարի հնգամյա օգնության փաթեթի գաղափարի վրա, որը կգործի՝ անկախ Արևմուտքում հնարավոր քաղաքական փոփոխություններից։
Մի քանի դիվանագետների խոսքով, այսպես կոչված «Առաքելություն Ուկրաինայի համար» առաջարկն առաջ է քաշել Ստոլտենբերգը։ Պլանի համաձայն՝ դաշինքը պետք է համատեղ համակարգի 100 միլիարդ դոլարի օգտագործումը, որը հատկացնեն դաշինքի անդամ 32 պետությունները։
Երկօրյա նախարարական հանդիպումը կավարտվի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի հանդիպմամբ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի (ԱԽՏ) գործընկերների հետ, մասնավորապես՝ Ավստրալիայից, Նոր Զելանդիայից, Հարավային Կորեայից և Ճապոնիայից:
Այս հանդիպմանը կմասնակցի ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։

Министры иностранных дел стран НАТО собираются в Брюсселе, чтобы отпраздновать 75-летие альянса
Министры иностранных дел стран НАТО на своей весенней встрече в Брюсселе 3-4 апреля отметят 75-летний юбилей Североатлантического альянса. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение агентства «Интерфакс».
3 апреля министры иностранных дел проведут встречу в формате Североатлантического совета, которая в основном будет посвящена подготовке саммита НАТО, который состоится в Вашингтоне 9-11 июля. В центре внимания министров, как и в прошлом году, будет реализация программ сдерживания и укрепления обороны, принятых в прошлом году на саммите альянса в Вильнюсе, а также помощь Украине.
4 апреля исполняется 75 лет со дня основания Организации Североатлантического договора. День начнется с праздничной церемонии, посвященной юбилею организации.
На церемонии выступят генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, председатель Военного комитета НАТО адмирал Роб Бауэр и министры иностранных дел Албании, Болгарии, Хорватии, Чехии, Эстонии, Венгрии, Латвии, Литвы, Польши, Румынии, Словакии, Словении и Бельгии.
Торжества по случаю 75-летия НАТО пройдут также на саммите альянса в Вашингтоне, где в 1949 г. был подписан учредительный договор организации.
В повестке дня 4 апреля заседание министерского Совета НАТО-Украина с участием главы украинского МИД Дмитрия Кулебы.
2 апреля газета Financial Times со ссылкой на источники сообщила, что НАТО прорабатывает идею пятилетнего пакета помощи Украине стоимостью до $100 млрд, который будет действовать независимо от возможных политических изменений на Западе.
По мнению ряда дипломатов, предложение о так называемой «Миссии для Украины» было выдвинуто Столтенбергом. Согласно плану, альянс должен будет совместно координировать использование $100 миллиардов, которые выделят 32 государства-члена альянса.
Двухдневная министерская встреча завершится совещанием Североатлантического совета с партнерами из Азиатско-Тихоокеанского региона (АТР), а именно с Австралией, Новой Зеландией, Южной Кореей и Японией.
Во встрече примет участие высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.