Բայդենն Իսրայելին մեղադրել է Գազայում հումանիտար աշխատողներին բավարար չափով չպաշտպանելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը «վրդովված և վշտացած» է Իսրայելի գնդակոծության հետևանքով Գազայի հատվածում 7 հումանիտար աշխատողների զոհվելու առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ Բայդենը նշել է, որ Իսրայելը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում Գազայի հատվածում քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության համար։
«Իսրայելի արածը բավարար չէ հումանիտար աշխատողներին պաշտպանելու համար, որոնք փորձում են խիստ անհրաժեշտ օգնությունը հասցնել խաղաղ բնակիչներին…. Իսրայելի արածը նաև բավարար չէ քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու համար», - հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
Ըստ Ջո Բայդենի՝ Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև հակամարտության ընթացքում բազմաթիվ հումանիտար աշխատողներ են զոհվել, և հենց դա է գլխավոր պատճառներից մեկը, որ այդքան դժվար է օգնություն հասցնել Գազա։
«Իսրայելը խոստացել է մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել՝ պարզելու, թե ինչու են հումանիտար աշխատողների ավտոմեքենաները ենթարկվել ավիահարվածների: Այս հետաքննությունը պետք է լինի արագ, այն պետք է պատասխանատվության ենթարկի մեղավորներին, և դրա արդյունքները պետք է հանրայնացվեն», - ասել է ԱՄՆ ղեկավարը:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի անել հնարավոր ամեն բան՝ Գազայի խաղաղ բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար։
«Եվ մենք համառորեն հետամուտ ենք լինում կրակի անհապաղ դադարեցմանը պատանդներին ազատելու գործարքի շրջանակներում: Իմ թիմը Կահիրեում հենց հիմա աշխատում է դրա վրա», - եզրափակել է Բայդենը:
Ապրիլի 1-ին Գազային հասցված իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով զոհվել է «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» ոչ կառավարական կազմակերպության յոթ աշխատակից, որոնց շարքում են եղել Ավստրալիայի, Բրիտանիայի, Լեհաստանի քաղաքացիներ, ԱՄՆ-ի և Կանադայի երկքաղաքացիություն ունեցող աշխատակից և պաղեստինցիներ։
Իսրայելի պաշտպանության բանակի գլխավոր շտաբի պետը հայտարարել է, որ հումանիտար աշխատողների զոհվելու պատճառ դարձած հարվածը եղել է սխալմունք։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն իր հերթին հայտարարել է, որ հարվածը միտումնավոր չի եղել։

Байден обвинил Израиль в недостаточной защите гуманитарных работников в Газе
Президент США Джо Байден «возмущен и убит горем» из-за гибели семи гуманитарных работников в секторе Газа в результате израильского обстрела. Как передает «Арменпресс», в распространенном Белым домом заявлении Байден отметил, что Израиль не предпринимает достаточных шагов для защиты гражданского населения в секторе Газа.
«Израиль не сделал достаточно для защиты гуманитарных работников, пытающихся доставить крайне необходимую помощь мирным жителям. Израиль также не сделал достаточно для защиты гражданского населения», - заявил президент США.
По словам Байдена, во время конфликта между Израилем и движением ХАМАС погибло много гуманитарных работников, и это одна из главных причин, почему так сложно доставлять помощь в Газу.
«Израиль пообещал провести тщательное расследование причин, по которым автомобили гуманитарных работников подверглись авиаударам. Это расследование должно быть быстрым, оно должно привлечь виновных к ответственности, а его результаты должны быть обнародованы», - подчеркнул президент.
Он добавил, что США продолжат делать все возможное для доставки гуманитарной помощи гражданскому населению Газы.
«И мы настойчиво добиваемся немедленного прекращения огня в рамках сделки по освобождению заложников. Моя команда в Каире работает над этим прямо сейчас», - заключил Байден.
В результате авиаудара Израиля по сектору Газа 1 апреля погибли семь сотрудников общественной организации «World Central Kitchen», среди них были граждане Австралии, Великобритании, Польши, сотрудник с двойным гражданством США и Канады и палестинцы.
Начальник штаба Армии обороны Израиля заявил, что удар, в результате которого погибли гуманитарные работники, был ошибкой. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, в свою очередь, заявил, что удар не был преднамеренным.