Գուտերեշը դատապարտել է Իսրայելի հարվածը Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը դատապարտել է Իսրայելի հարվածը Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա՝ շեշտելով, որ պետք է հարգել դիվանագիտական հաստատությունների անձեռնմխելիությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է ապրիլի 1-ին Դամասկոսում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիվանագիտական հաստատության վրա իրականացված հարձակումը և անհանգստացած է զոհերի մասին հաղորդումներից», - ասել է Դյուժարիկը։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր քարտուղարը հաստատում է, որ դիվանագիտական և հյուպատոսական տարածքների և անձնակազմի անձեռնմխելիության սկզբունքը պետք է հարգվի բոլոր դեպքերում՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան։
«Գլխավոր քարտուղարը բոլոր կողմերին կոչ է անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել հետագա էսկալացիայից: Նա զգուշացնում է, որ ցանկացած սխալ հաշվարկ կարող է հանգեցնել ավելի լայն հակամարտության առանց այդ էլ անկայուն տարածաշրջանում, ինչը կործանարար հետևանքներ կունենա խաղաղ բնակիչների համար, ովքեր արդեն աննախադեպ տառապանքներ են կրում Սիրիայում, Լիբանանում, Պաղեստինում և ամբողջ Մերձավոր Արևելքում»,- ասել է Դյուժարիկը։

Гутерреш осудил израильский удар по консульству Ирана в Дамаске
Генсек ООН Антониу Гутерреш осудил удар по консульству Ирана в Дамаске, неприкосновенность дипломатических объектов должна соблюдаться. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в комментарии официального представителя генсека Стефана Дюжаррика.
"Генеральный секретарь осуждает нападение на дипломатические объекты Исламской Республики Иран в Дамаске 1 апреля, а также сообщения о жертвах", - указал Дюжаррик.
По его словам, генсек "подтверждает, что принцип неприкосновенности дипломатических и консульских помещений и персонала должен соблюдаться во всех случаях в соответствии с международным правом".
"Генсек призывает все соответствующие стороны проявлять максимальную сдержанность и избегать дальнейшей эскалации. Он предупреждает, что любой просчет может привести к более широкому конфликту в и без того нестабильном регионе с разрушительными последствиями для гражданского населения, которое уже испытывает беспрецедентные страдания в Сирии, Ливане, на оккупированной палестинской территории и на Ближнем Востоке в целом", - подчеркнул Дюжаррик.