Էստոնիայի ԱԳՆ-ն ցանկություն է հայտնել միանալ Ուկրաինայի համար արկեր գնելու գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էստոնիան աջակցում է երրորդ երկրներից Ուկրաինայի համար զինամթերք գնելու Չեխիայի նախաձեռնությանը և կմասնակցի այդ գործընթացին։ ԻՆչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին Պրահայում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահկնան։
«Մենք աջակցում ենք այդ նախաձեռնությանը, աշխատում ենք կոնկրետ առաջարկների վրա: Երկու շաբաթ առաջ Էստոնիայի կառավարությունը որոշեց Ուկրաինային հատկացնել 20 միլիոն եվրո արժողությամբ ռազմական աջակցության նոր փաթեթ։ Դրանով մենք աջակցել ենք չեխական նախաձեռնությանը»,- ասել է Ցահկնան չեխ գործընկեր Յան Լիպավսկու հետ բանակցություններից հետո:
Լիպավսկին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել էստոնացի գործընկերոջը՝ սույն նախաձեռնությանը մասնակցելու համար։ «Ես ողջունում եմ Էստոնիայի հետաքրքրությունը Չեխիայի նախաձեռնության նկատմամբ: Մենք կարծում ենք, որ Ուկրաինայի համարժեք պաշտպանությունը բոլորիս պաշտպանությունն է», - ասել է Լիպավսկին:
Ցահկնան նաև բարձր է գնահատել Չեխիայի բանակի ստորաբաժանումների գործունեությունը, որոնք մասնակցում են Լիտվայում և Լատվիայում իրականացվող առաքելություններին։

МИД Эстонии изъявил желание присоединиться к закупке снарядов для Украины
Эстония поддерживает чешскую инициативу по закупке боеприпасов для Украины в третьих странах и примет в ней участие. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил во вторник на пресс-конференции в Праге глава эстонского МИД Маргус Цахкна.
"Мы поддерживаем эту инициативу, мы работаем над конкретными предложениями. Две недели назад правительство (Эстонии – ред.) приняло решение, что для Украины будет подготовлен новый пакет военной поддержки на сумму 20 миллионов евро, это в основном боеприпасы, так что мы поддерживаем чешскую инициативу в этом направлении", - заявил Цахкна после переговоров со своим чешским коллегой Яном Липавским.
Со своей стороны Липавский поблагодарил эстонского коллегу за участие в данной инициативе. "Я приветствую эстонский интерес к чешской инициативе по боеприпасам. Думаю, что мы сходимся в том, что адекватная защита Украины – это защита всех нас", - сказал Липавский.
Цахкна также высоко оценил деятельность подразделений чешской армии, участвующих в миссиях в Литве и Латвии.
"Чешские ВВС уже четыре раза были в Прибалтике, и я надеюсь, что они будут участвовать в этой миссии и в будущем. Очень важно охранять воздушное пространство Эстонии, этот вид сотрудничества абсолютно необходим для нас", - подчеркнул глава эстонского внешнеполитического ведомства.