ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նիստ կանցկացնի Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա Իսրայելի հարվածի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա Իսրայելի օդային հարձակման առնչությամբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը Ռուսաստանի խնդրանքով տեղի կունենա ապրիլի 2-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին։
«Հետևելով իրանցիների նամակին`մենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց նիստ խնդրեցինք: Մալթայի նախագահությունն այն նշանակել է ապրիլի 2-ին՝ Նյու Յորքի ժամանակով 15:00-ին», - գրել է նա իր Telegram ալիքում։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հաղորդել է, որ ապրիլի 1-ին Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա Իսրայելի օդուժի հարձակման ժամանակ զոհվել է յոթ ռազմական խորհրդական, այդ թվում՝ գեներալներ Մոհամմադ Ռեզա Զահեդին և Մոհամմադ Հադի Հաջի Ռահիմին ու հինգ սպաներ:
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը նամակ է հասցեագրել կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և Անվտանգության խորհրդի նախագահին՝ նշելով, որ այդ հարձակումները «ՄԱԿ-ի կանոնադրության, միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական ​​ու հյուպատոսական շինությունների անձեռնմխելիության հիմնարար սկզբունքի կոպտագույն խախտում են»։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հայտարարել է, որ Իրանի հյուպատոսությանը հարվածն «անպատասխան չի մնա»։
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հարվածը որակել է որպես «միջազգային պարտավորությունների և կոնվենցիաների խախտում»։
Իսրայելի գործողությունները դատապարտել են նաև մի շարք երկրներ, մասնավորապես՝ Սաուդյան Արաբիան, Իրաքը, Կատարը, Օմանը, Կուբան, Պակիստանը։

Совет Безопасности ООН проведет заседание в связи с нападением Израиля на консульство Ирана в Дамаске
Заседание Совета Безопасности ООН в связи с воздушным нападением Израиля на консульство Ирана в Дамаске, по запросу России состоится 2 апреля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил заместитель постоянного представителя России при ООН Дмитрий Полянский.
«В развитие письма иранцев мы запросили открытое заседание СБ ООН. Мальтийское председательство назначило его на 15:00 по Нью-Йорку (22:00 по Москве) 2 апреля», - написал он в своем Telegram-канале.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) сообщил, что семь военных советников, в том числе генералы Мохаммад Реза Захеди и Мохаммад Хади Хаджи Рахими, и пять офицеров были убиты в результате авиаудара Израиля по иранскому консульству в Дамаске, нанесенного 1 апреля.
Постоянное представительство Ирана при Организации Объединенных Наций направило письмо генеральному секретарю организации и председателю Совета Безопасности, заявив, что «нападения являются вопиющим нарушением Устава Организации Объединенных Наций, международного права и, основополагающего принципа неприкосновенности дипломатических и консульских помещений».
Президент Ирана Эбрагим Раиси заявил, что нападение на иранское консульство «не останется без ответа».
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян назвал нападение «нарушением международных обязательств и конвенций».
Действия Израиля уже осудили ряд стран, в частности: Саудовская Аравия, Ирак, Катар, Оман, Куба, Пакистан.