Կահիրեում վերսկսվել են Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ բանակցություններն ապրիլի 1-ին Կահիրեում վերսկսվել են Իսրայելից պատվիրակության ժամանումից հետո: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
«Իսրայելական պատվիրակությունը հանդիպել է Եգիպտոսի հետախուզության բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ, որը Կատարի հետ միասին որպես միջնորդ է հանդես եկել Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև անուղղակի բանակցություններում», - հայտնել է EFE գործակալության աղբյուրը։
EFE-ի զրուցակցի խոսքով՝ Եգիպտոսը և Կատարը պատասխանատու են լինելու ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչներին տեղեկատվություն փոխանցելու համար, որոնք այս անգամ ներկա չեն բանակցություններին՝ «միջնորդների հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով»։
Գործակալության աղբյուրը հավելել է, որ այս փուլի նպատակն է պարզել, թե արդյոք հարկավոր է Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ երկխոսության մեջ ներգրավել Իսրայելի հետախուզական ծառայության՝ «Մոսադ»-ի բարձրաստիճան անձանց։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժումից հետո Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Ըստ Գազայի հատվածի առողջապահական իշխանությունների՝ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 32 800-ի։

В Каире возобновились переговоры о прекращении огня в секторе Газа
Переговоры о прекращении огня в секторе Газа возобновились в Каире в понедельник после прибытия делегации из Израиля. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает агентство EFE.
"Израильская делегация встретилась с представителями высшего руководства разведки Египта, выступающего, наряду с Катаром, посредником в непрямых переговорах между Израилем и ХАМАС", - информирует агентство.
По словам собеседника EFE, Египет и Катар будут отвечать за передачу информации представителям ХАМАС, которые на этот раз не присутствовали на переговорах "из-за разногласий с самими посредниками".
Источник агентства добавил, что цель этого раунда - выяснить, нужно ли привлекать высокопоставленных лиц из израильской разведслужбы "Моссад" к диалогу о прекращении огня в секторе Газа.