Դաղստանում ձերբակալված ահաբեկիչները գումար և զենք են մատակարարել «Կրոկուս»-ի վրա հարձակվողներին․ ՌԴ ԱԴԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դաղստանում հատուկ գործողության ընթացքում ձերբակալված օտարերկրյա քաղաքացիների ահաբեկչական խմբի անդամները գումար և զենք են մատակարարել «Կրոկուս սիթի հոլ»-ի վրա հարձակում իրականացրած ահաբեկիչներին, ինչպես նաև իրենք են ահաբեկչություն նախապատրաստել Դաղստանի Կասպիյսկ քաղաքում մարդկանց զանգվածային հավաքների վայրերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) հասարակական կապերի կենտրոնում։
«Մարտի 31-ին Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ-ն Դաղստանի Հանրապետությունում կասեցրել է չորս օտարերկրյա քաղաքացիներից բաղկացած ահաբեկչական բջջի գործունեությունը, որոնք ահաբեկչություն էին նախապատրաստել Կասպիյսկում մարդկանց զանգվածային հավաքների վայրերում, - հայտնել են ԱԴԾ-ում: - Պարզվել է նաև, որ ձերբակալված զինյալներն ուղղակիորեն մասնակցել են մարտի 22-ին Մոսկվայի «Կրոկուս սիթի հոլ» համերգասրահում ահաբեկչություն իրականացնողների ֆինանսավորմանը և ահաբեկչության միջոցների տրամադրմանը»:
Ինչպես նշել են ԱԴԾ-ում, Դաղստանում «հանցագործները կատարել են տարածքի հետախուզում, պատրաստել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարք և ձեռք բերել ավտոմատ զենք»։ Ահաբեկչությունից անմիջապես հետո նրանք մտադրվել են անհապաղ մեկնել Ռուսաստանից։
Ավելի վաղ Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեն հայտնել էր, որ մարտի 31-ի գիշերը Մախաչկալայում և Կասպիյսկում ԱԴԾ հատուկ նշանակության ջոկատայինները մի քանի բնակարաններում մեկուսացրել են զինված անձանց, որոնք ներգրավված են ահաբեկչական գործունեության մեջ։ Առավոտյան ձերբակալվել են երեք զինյալներ, որոնց մոտ հայտնաբերվել են ավտոմատ զենք, զինամթերք և կիրառման պատրաստ ինքնաշեն պայթուցիկ սարք:

Задержанные в Дагестане террористы снабжали деньгами и оружием атаковавших «Крокус»: ФСБ РФ
Члены террористической группы иностранных граждан, задержанные в ходе спецоперации в Дагестане, поставляли деньги и оружие террористам, напавшим на «Крокус Сити Холл». Также и сами готовили теракты в местах массового скопления людей в Дагестане, в городе Каспийск. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщили в Центре общественных связей Федеральной службы безопасности России (ФСБ).
«ФСБ РФ 31 марта в Республике Дагестан пресечена деятельность террористической ячейки в составе четырех иностранных граждан, подготовивших в Каспийске террористический акт в местах массового пребывания людей. Также установлено, что задержанные боевики непосредственно участвовали в финансировании и обеспечении средствами террора исполнителей террористического акта, совершенного 22 марта в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Москве», - говорится в сообщении.
Как отметили в ФСБ, в Дагестане «преступники провели разведку местности, изготовили самодельное взрывное устройство и приобрели автоматическое оружие». Сразу после теракта они намеревались немедленно покинуть Россию.
Ранее Национальный антитеррористический комитет сообщил, что в ночь на 31 марта в Махачкале и Каспийске спецназ ФСБ изолировал в нескольких квартирах вооруженных лиц, причастных к террористической деятельности. Утром были задержаны трое боевиков, у которых было готовое к использованию автоматическое оружие, боеприпасы и самодельное взрывное устройство.