Իսրայելի զորքերը դուրս են եկել Գազայի հատվածի «Աշ Շիֆա» հիվանդանոցից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի hատվածում «Աշ Շիֆա» բժշկական համալիրի տարածքում և հարակից փողոցներում տասնյակ դիեր են հայտնաբերվել Իսրայելի պաշտպանության բանակի զինծառայողների դուրսբերումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera լրատվամիջոցը:
Նշվում է, որ համալիրի շենքերն այրվել են կամ դարձել ոչ պիտանի, ավերածությունների մասշտաբը շատ մեծ է։
Բժշկական համալիրի տարածքում ռազմական գործողությունը տևել է մոտ երկու շաբաթ, այժմ իսրայելցի զինվորականները «լրիվ դուրս են բերվել «Աշ Շիֆա» համալիրից և դրա շրջակայքից», հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Մարտի 31-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մամուլի ասուլիսում ասել է, որ բժշկական համալիրի տարածքում գործողության ընթացքում զինվորականներին հաջողվել է ոչնչացնել ավելի քան 200 զինված արմատականների։ Նեթանյահուի խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ը հիվանդանոցը վերածել է «ահաբեկիչների կենտրոնական շտաբի»: Իսրայելի պաշտպանության բանակն իր հերթին վստահեցրել է, որ իրենք գործում են՝ առանց վնաս պատճառելու հիվանդներին, բժիշկներին, քաղաքացիական անձանց և սարքավորումներին։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսն իր հերթին հայտարարել է իսրայելական ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր բժշկական համալիրում 21 հիվանդի մահվան մասին:

Израильские войска покинули больницу Аш-Шифа в секторе Газа
На территории медицинского комплекса «Аш-Шифа» и прилегающих улицах в секторе Газа после вывода военнослужащих Армии обороны Израиля были обнаружены десятки трупов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Al Jazeera.
Отмечается, что здания комплекса сожжены или пришли в негодность, масштаб разрушений очень велик.
Военная операция в районе медицинского комплекса длилась около двух недель, сейчас израильские военные «полностью выводятся из комплекса «Аш-Шифа» и его окрестностей», сообщает Al Jazeera.
31 марта премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил на пресс-конференции, что в ходе операции в районе медицинского комплекса военным удалось уничтожить более 200 вооруженных радикалов. По словам Нетаньяху, ХАМАС превратил больницу в «центральный террористический штаб». В ЦАХАЛ Армии обороны Израиля, в свою очередь, заверили, что действовали, не причиняя вреда пациентам, врачам, гражданским лицам и оборудованию.
Глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Аданом Гебрейесус, в свою очередь, сообщил о смерти 21 пациента в медицинском комплексе с начала израильской военной операции.