Տաջիկստանի աշխատանքի նախարարությունը ահաբեկչությունից հետո ՌԴ-ից միգրանտների արտահոսք է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաջիկստանի աշխատանքի, միգրացիայի և բնակչության զբաղվածության նախարարությունը գրանցել է Ռուսաստանից արտագնա աշխատողների արտահոսք «Կրոկուս սիթի հոլ»-ի ահաբեկչությունից հետո։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է Տաջիկստանի աշխատանքի փոխնախարար Շահնոզա Նոդիրին։
Փոխնախարարը հույս ունի, որ միգրանտների արտահոսքը ժամանակավոր երևույթ է, և շուտով այն կդադարի: «Զանգերը շատ են: Դրանք ոչ այնքան բողոքներ են ճնշումների մասին, որքան վախ, տագնապ. շատերը ցանկանում են հեռանալ: Մենք այժմ հետևում ենք իրավիճակին, մեզ մոտ (Տաջիկստան) ավելի շատ գալիս են, քան գնում»,-ասել է նա:
Տաջիկստանի աշխատանքի նախարարության տվյալներով՝ Տաջիկստանից աշխատանքային միգրանտների մեծ մասն արտագնա աշխատանքի է մեկնում Ռուսաստան: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2023 թվականի դեկտեմբերին ասել էր, որ Ռուսաստանում, ընդհանուր առմամբ, կա մոտ 10 միլիոն աշխատանքային միգրանտ:

Минтруда Таджикистана зафиксировал отток мигрантов из России после теракта
Министерство труда, миграции и занятости населения Таджикистана зафиксировало отток трудовых мигрантов из России после теракта в "Крокус сити холле".
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила заместитель министра труда республики Шахноза Нодири.
Шахноза Нодири рассчитывает, что отток - это временное явление и он прекратится. "Много звонков очень. Это, скорее всего, не столько жалобы на притеснения, сколько боязнь наших граждан, паника, многие хотят уехать. Мы сейчас отслеживаем ситуацию, у нас приезжает (в Таджикистан) больше, чем уезжает", - сказала она.
Большая часть мигрантов, которые едут на заработки в другие страны, выбирают Россию. Президент России Владимир Путин заявил в декабре 2023 года, что в России около 10 миллионов трудовых мигрантов.