Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինային մատակարարված F-16-երն օրինական թիրախ կդառնան՝ անկախ դրանց գտնվելու վայրից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անհեթեթություն է անվանել Ռուսաստանի հարձակման հնարավորությունը Լեհաստանի, Չեխիայի կամ Բալթյան երկրների վրա, ինչպես նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինային մատակարարվող F-16 կործանիչներն այլ երկրներից արձակվելու դեպքում օրինական թիրախ կդառնան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինն այս մասին հայտնել է մարտի 27-ին Տորժոկ քաղաքում ռազմական օդաչուների հետ հանդիպման ժամանակ։
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների վրա Ռուսաստանի հնարավոր հարձակման մասին լուրերը հերթական միջոց են մարդկանց խաբելու և նրանցից գումար կորզելու համար։
«Սա կատարյալ անհեթեթություն է՝ հարձակման հնարավորությունը որևէ այլ երկրի վրա՝ Լեհաստանի, Բալթյան երկրների։ Նաև չեխերին են վախեցնում։ Պարզապես զառանցանք է, իրենց բնակչությանը խաբելու և ուղղակի լրացուցիչ գումար կորզելու ևս մեկ միջոց՝ ստիպելու, որ նրանք այս բեռը կրեն իրենց ուսերին», - ՌԴ նախագահի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Վլադիմիր Պուտինը նաև անդրադարձել է արևմտյան երկրների կողմից Ուկրաինային F-16 կործանիչների մատակարարումներին։ Ըստ ՌԴ նախագահի՝ մարտի դաշտում դա իրավիճակը չի փոխի, սակայն ռուսական ուժերը կարող են ոչնչացնել այդ կործանիչները՝ անկախ դրանց գտնվելու վայրից։
«Եթե այդ կործանիչներն օգտագործվեն այլ երկրների օդանավակայաններից, ապա դրանք մեզ համար օրինական թիրախ կդառնան՝ անկախ գտնվելու վայրից», - ասել է Պուտինը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք ուկրաինական F-16-ները կոչնչացվեն ՆԱՏՕ-ի երկրների օդանավակայաններում, եթե դրանք օգտագործվեն այնտեղից։

Putin says Russia will not attack NATO countries, but F-16s will be legitimate targets “wherever they might be located”
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. Russia has no intention of attacking Poland, the Baltic states or the Czech Republic but Russia will shoot down F-16 fighter jets if the West supplies them to Ukraine, Russian President Vladimir Putin said late on Wednesday․
Speaking to Russian air force pilots, Putin said Moscow had no plans to attack a NATO state.
"The idea that we will attack some other country - Poland, the Baltic States, and the Czechs are also being scared - is complete nonsense. It's just drivel," he said.
Asked about F-16 fighters which the West has promised to send to Ukraine, Putin said such aircraft would not change the situation in the battlefield.
"And we will destroy the aircraft just as we destroy today tanks, armoured vehicles and other equipment, including multiple rocket launchers. Of course, if they are used from airfields in third countries, they will become legitimate targets for us, wherever they might be located," Putin said.