Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինային մատակարարված F-16-երն օրինական թիրախ կդառնան՝ անկախ դրանց գտնվելու վայրից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անհեթեթություն է անվանել Ռուսաստանի հարձակման հնարավորությունը Լեհաստանի, Չեխիայի կամ Բալթյան երկրների վրա, ինչպես նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինային մատակարարվող F-16 կործանիչներն այլ երկրներից արձակվելու դեպքում օրինական թիրախ կդառնան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինն այս մասին հայտնել է մարտի 27-ին Տորժոկ քաղաքում ռազմական օդաչուների հետ հանդիպման ժամանակ։
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների վրա Ռուսաստանի հնարավոր հարձակման մասին լուրերը հերթական միջոց են մարդկանց խաբելու և նրանցից գումար կորզելու համար։
«Սա կատարյալ անհեթեթություն է՝ հարձակման հնարավորությունը որևէ այլ երկրի վրա՝ Լեհաստանի, Բալթյան երկրների։ Նաև չեխերին են վախեցնում։ Պարզապես զառանցանք է, իրենց բնակչությանը խաբելու և ուղղակի լրացուցիչ գումար կորզելու ևս մեկ միջոց՝ ստիպելու, որ նրանք այս բեռը կրեն իրենց ուսերին», - ՌԴ նախագահի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Վլադիմիր Պուտինը նաև անդրադարձել է արևմտյան երկրների կողմից Ուկրաինային F-16 կործանիչների մատակարարումներին։ Ըստ ՌԴ նախագահի՝ մարտի դաշտում դա իրավիճակը չի փոխի, սակայն ռուսական ուժերը կարող են ոչնչացնել այդ կործանիչները՝ անկախ դրանց գտնվելու վայրից։
«Եթե այդ կործանիչներն օգտագործվեն այլ երկրների օդանավակայաններից, ապա դրանք մեզ համար օրինական թիրախ կդառնան՝ անկախ գտնվելու վայրից», - ասել է Պուտինը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք ուկրաինական F-16-ները կոչնչացվեն ՆԱՏՕ-ի երկրների օդանավակայաններում, եթե դրանք օգտագործվեն այնտեղից։

Путин заявил, что поставляемые Украине F-16 станут легитимной целью для России, независимо от их местонахождения
Президент России Владимир Путин назвал полной чушью вероятность нападения России на Польшу, Чехию или страны Балтии, и заявил, что поставляемые Украине истребители F-16 станут легитимной целью для России в случае их запуска из других стран.
Как передает «Арменпресс», Путин заявил об этом 27 марта на встрече с военными летчиками в городе Торжок.
Президент РФ заметил, что слухи о возможном нападении России на страны НАТО - это еще один способ обмануть людей и вымогать у них деньги.
«Это полная чушь - возможность нападения накакие-то другие страны, наПольшу, Прибалтику. А еще там все чехов пугают. Просто бред. Очередной способ обмануть свое население и просто выбить дополнительные расходы, заставить их нести это бремя насвоих плечах», - слова российского президента цитирует ТАСС.
Владимир Путин также коснулся вопроса о поставках западными странами в Украину истребителей F-16. По мнению российского президента, это не изменит ситуацию на поле боя, однако российские войска смогут уничтожить их независимо от их местонахождения.
«Если эти истребители будут использоваться с аэродромов других стран, они станут для нас легитимной целью, независимо от их местонахождения», - сказал Путин, отвечая на вопрос, будут ли украинские F-16 уничтожаться на аэродромах стран НАТО, если они будут применяться там.