ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել «Անսար Ալլահ», «Հեզբոլլահ» շարժումների և ԻՀՊԿ-ի ուժերի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները նոր պատժամիջոցներ է սահմանել այն անձանց դեմ, որոնք, իր համոզմամբ, նպաստում են Եմենի զինված ուժերի, լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման և Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ուժերի ֆինանսավորմանը և այդ ուժերին ապրանքների մատակարարմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի օգտագործել իր ձեռքի տակ եղած գործիքակազմը՝ թիրախավորելու նրանց, ովքեր «անօրինական բեռներ են ուղարկում՝ հօգուտ ահաբեկչական խմբավորումների»։
«Պատժամիջոցներն ուղղված են վեց իրավաբանական անձանց, մեկ ֆիզիկական անձի ու երկու լցանավի դեմ, որոնք տեղակայված կամ գրանցված են Լիբերիայում, Հնդկաստանում, Վիետնամում, Լիբանանում ու Քուվեյթում և զբաղվում են ԻՀՊԿ-ի Ղոդս ուժերին, հութիներին և «Հեզբոլլահ»-ին ապրանքների մատակարարման աջակցությամբ և ֆինանսական գործարքներով», - ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։

США ввели санкции против движений «Ансар Алла», «Хезболла» и сил КСИР
Соединенные Штаты ввели новые санкции против лиц, которые, по их мнению, способствуют финансированию и торговле йеменских вооруженных сил, ливанской группировки «Хезболла» и сил Корпуса стражей Исламской революции (КСИР). Как передает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Он отметил, что США продолжат использовать имеющиеся в их распоряжении инструменты для борьбы с теми, кто «отправляет незаконные грузы в пользу террористических групп».
«Санкции направлены против шести юридических лиц, одного физического лица и двух танкеров, базирующихся и зарегистрированных в Либерии, Индии, Вьетнаме, Ливане и Кувейте и занимающихся содействием поставкам товаров и финансовым операциям боевиков», - говорится в сообщении Минфина США.