Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հաստատել է Ուկրաինային 880 մլն դոլարի վարկային մասնաբաժնի տրամադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը մարտի 21-ին հավանություն է տվել Կիևին 880 մլն դոլարի (812 մլն եվրո) չափով վարկային մասնաբաժնի տրամադրմանը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից։
Առաջիկա օրերին այդ միջոցները կուղղվեն Ուկրաինայի բյուջեի կարիքներին։
«2023 թ. ուկրաինական տնտեսությունը շարունակել է ցուցաբերել զարմանալի կայունություն, թեև պատերազմի հետ կապված գործոնները կրկին ի հայտ են գալիս, իսկ հեռանկարները կապված են բացառիկ մեծ անորոշության հետ», - հայտնել է ԱՄՀ-ն:
Կազմակերպությունում ընդգծել են, որ ընդլայնված ֆինանսավորման ծրագրի գործողության առաջին տարվա ընթացքում Ուկրաինան հասել է արդյունավետության գրեթե բոլոր քանակական չափանիշներին։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՀ-ի գործադիր խորհուրդը հավանություն է տվել ուկրաինական իշխանությունների խնդրանքին՝ հաշվի չառնել հարկային եկամուտների հետ կապված դեկտեմբերյան արդյունավետության չափանիշի չկատարումը, «որը չի կատարվել միայն աննշան ծավալով»։

Международный валютный фонд одобрил предоставление Украине кредитного транша в размере $880 миллионов
21 марта Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) одобрил предоставление Киеву части кредитного транша в размере $880 миллионов (€812 миллионов). «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на Русскую службу Deutsche Welle.
В ближайшие дни эти средства будут направлены на нужды бюджета Украины.
«В 2023 году украинская экономика продолжала демонстрировать удивительную устойчивость, хотя вновь появляются факторы, связанные с войной, а перспективы связаны с исключительно высокой неопределенностью», - заявили в МВФ.
В организации подчеркнули, что за первый год действия программы расширенного финансирования Украина достигла практически всех количественных показателей эффективности. Вместес тем, Исполнительный совет МВФ одобрил просьбу украинских властей не учитывать несоблюдение декабрьского критерия эффективности в отношении налоговых поступлений, «до выполнения которого не хватило незначительного объема».