ԵՄ ղեկավարներն Իսրայելին կոչ են արել զերծ մնալ Ռաֆահում ցամաքային գործողություն ձեռնարկելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ երկրների ղեկավարները Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում քննարկել են իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում՝ կոչ անելով կայուն հրադադարի և Գազայի հատված հումանիտար օգնության մատակարարման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ երկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ։
«Եվրոպական խորհուրդը կոչ է անում անհապաղ մարդասիրական դադար հաստատել, որը պետք է հանգեցնի կայուն հրադադարի, բոլոր պատանդների անվերապահ ազատման և մարդասիրական օգնության մատակարարման», - ասվում է Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովի առաջին օրվա արդյունքներին նվիրված հայտարարության մեջ։
Եվրոպական խորհուրդը նաև Իսրայելի կառավարությանը կոչ է անում «ցամաքային գործողություն չձեռնարկել Ռաֆահում»` Գազայի հատվածի հարավում, քանի որ դա «կվատթարացնի արդեն իսկ աղետալի հումանիտար իրավիճակը»։
Եգիպտոսի հետ սահմանին գտնվող Ռաֆահ քաղաքում ապաստանել է ավելի քան 1 միլիոն պաղեստինցի։
Եվրոպական խորհուրդը նաև հայտարարել է, որ աջակցում է ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալությանը, որի մի քանի անդամների մեղադրել են պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժմանն աջակցելու մեջ։ Եվրոպական խորհուրդը ողջունել է ՄԱԿ-ի կողմից այս մեղադրանքների առնչությամբ ներքին հետաքննության անցկացումը։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, մոտենում է 32 000-ի:

Лидеры ЕС призвали Израиль воздержаться от наземной операции в Рафахе
Лидеры ЕС на саммите в Брюсселе, обсудив ситуацию на Ближнем Востоке, призвали к устойчивому прекращению огня и доставке гуманитарной помощи в Газу. Как передает «Арменпресс», об этом об этом говорится в заявлении, распространенном руководителями стран ЕС по итогам первого дня саммита.
«Евросовет призывает к немедленной гуманитарной паузе, которая должна привести к устойчивому прекращению огня, безусловному освобождению всех заложников, поставкам гуманитарной помощи», - говорится в документе.
Евросовет также призывает правительство Израиля «не проводить наземную операцию в Рафахе» на юге сектора Газа, поскольку это ухудшит и без того тяжелую гуманитарную ситуацию.
Более 1 миллиона палестинцев нашли убежище в городе Рафах на границе с Египтом.
Евросовет также объявил о своей поддержке Ближневосточному агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР), некоторых членов которого обвиняют в содействии палестинскому движению ХАМАС. Евросовет приветствует внутреннее расследование ООН по этим обвинениям.
Война в секторе Газа началась после того как боевики палестинского радикального движения ХАМАС 7 октября 2023 года вторглись на территорию Израиля, убив 1200 человек и взяв в плен 253. После этого нападения Израиль начал военные действия в анклаве, в результате которых число жертв, по данным местных властей, приближается к 32 000.