Հնդկաստանը սպառազինության է ընդունել անօդաչուների դեմ պայքարի լազերային համակարգեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի բանակի ցամաքային զորքերի սպառազինությունը համալրվել է անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ)՝ ռադիոխանգարումների և լազերի միջոցով հայտնաբերման և չեզոքացման շարժական համակարգերի առաջին խմբաքանակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է The Times of India թերթը՝ վկայակոչելով զինվորական աղբյուրների։
Համակարգերը, որոնք ստացել են IDD&IS անվանումը, կտեղակայվեն Չինաստանի հետ Հնդկաստանի սահմանին: Դրանք ունակ են հայտնաբերելու անօդաչու թռչող սարքեր 5-ից մինչև 8 կմ հեռավորության վրա, ռադիոէլեկտրոնային խանգարումներով խոցման շառավիղը հասնում է 2-ից մինչև 5 կմ-ի, իսկ ոչնչացումը բարձր էներգետիկական լազերով՝ 800 մետրի:
«Այս համակարգերը հակաօդային պաշտպանության համակարգում արդեն առկա Mark-1 ԱԹՍ-ների տարբերակներից են, որոնք ստեղծվել են Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների և մշակումների կազմակերպության (DRDO) և Bharat Electronics ընկերության կողմից», - ասել է The Times of India-ի աղբյուրը ռազմական գերատեսչությունից:
Ըստ հրապարակման՝ սարքերը կատարելագործվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունների ընթացքում անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի վերլուծության հիման վրա: Ըստ աղբյուրների՝ մշակման փուլում են IDD&IS կատարելագործված տարբերակները՝ կալանման ավելի մեծ հեռահարությամբ։
The Times of India-ն հավելում է, որ Հնդկաստանի զինված ուժերը պայմանագրեր են ստորագրել հայրենական մշակողների հետ՝ ստեղծելու անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի զանազան արդյունավետ համակարգեր, այդ թվում՝ խանգարումների կիրառման, անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման արբանյակային ալիքների խափանման և լազերային զենքի միջոցով դրանց ոչնչացման նպատակով:

Times: Индия приняла на вооружение лазерные системы борьбы с беспилотниками
Первая партия мобильных систем обнаружения и нейтрализации беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) с использованием радиопомех и лазера поступила на вооружение сухопутных сил индийской армии. Об этом сообщает газетаTimes of Indiaсо ссылкой на военные источники.
Системы, получившие название IDD&IS, будут развернуты на границе Индии с Китаем. Они способны обнаруживать малозаметные БПЛА на расстоянии от 5 до 8 км, радиус поражения радиоэлектронными помехами достигает от 2 до 5 км, уничтожение высокоэнергетическим лазером - 800 м.
"Данные системы являются модификацией уже стоящих на вооружении армейской ПВО средств борьбы с БПЛА Mark-1, созданных Индийской организацией оборонных исследований и разработок (DRDO) и компанией Bharat Electronics на основе анализа борьбы с беспилотниками в ходе азербайджано-армянского вооруженного конфликта и боевых действий на Украине. В разработке находятся усовершенствованные версии IDD&IS с большей дальностью перехвата", - сказали источники.
После того, как DRDO разработала для борьбы с дронами лазеры мощностью от 2 до 10 киловатт, в стадии создания в Индии находятся лазеры мощностью 30-50 киловатт и дальностью в десятки километров, добавили собеседники The Times of India.
По их словам, ВС Индии подписали контракты с отечественными разработчиками по созданию различных эффективных систем борьбы с БПЛА, в том числе путем установки помех, нарушения спутниковых каналов управления беспилотниками и их уничтожения лазерным оружием. Индийские ВВС объявили тендер на разработку 10 средств борьбы с роевыми дронами-камикадзе на базе микробоеприпасов для защиты от ударов с разных направлений аэродромов и баз.