Բրյուսելում մեկնարկում է ԵՄ ղեկավարների գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում մարտի 21-ին բացվում է երկօրյա գագաթնաժողով, որին մասնակցող ԵՄ երկրների ղեկավարները կքննարկեն հետագա օգնությունն Ուկրաինային, ԵՄ-ի անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, գյուղատնտեսությունը, Եվրամիության ընդլայնումը, արտաքին քաղաքականությունը, միգրացիան և տնտեսությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են եվրոպական տարբեր լրատվամիջոցներ:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը գագաթնաժողովին մասնակցելու վերաբերյալ ԵՄ երկրների ղեկավարներին ուղղված հրավեր-նամակում միության առաջնահերթ խնդիրներից է անվանել Ուկրաինային ռազմական օգնության արագ տրամադրումը։
«Հրատապությունը, ինտենսիվությունն ու անսասան վճռականությունը հրամայական են», - հրավեր-նամակից մեջբերում է Reuters-ը։
Ակնկալվում է, որ Եվրահանձնաժողովի առաջարկների հիման վրա ԵՄ ղեկավարները կքննարկեն եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերության ռազմավարությունը և եվրոպական պաշտպանական ներդրումային ծրագիրը:
Միշելը շեշտել է նաև Մերձավոր Արևելքում, հատկապես Լիբանանում և Կարմիր ծովում տարածաշրջանային էսկալացումը կանխելուն ուղղված ԵՄ ջանքերի ակտիվացման կարևորությունը:
Նա գագաթնաժողովի կարևորագույն հարցերից է համարել ԵՄ-ում գյուղատնտեսության հետ կապված իրավիճակը։
«Մեր եվրոպացի ֆերմերները բարձրաձայն և հստակ արտահայտել են իրենց մտահոգությունները: Մենք պետք է վճռականորեն գործենք նրանց առջև ծառացած խնդիրների հարցում», - գրել է ԵՄ խորհրդի ղեկավարը։
Շառլ Միշելը հավելել է, որ եվրոպացի առաջնորդները նաև պետք է «դիտարկեն միգրացիոն իրադրությունը և արտաքին հարաբերությունների տարբեր հարցեր»։
Գագաթնաժողովի երկրորդ օրը՝ մարտի 22-ին, ԵՄ անդամներին կմիանան Եվրոպական կենտրոնական բանկի և Եվրախմբի նախագահները՝ քննարկելու տնտեսական և ֆինանսական իրավիճակը։
Հանդիպման ավարտին ԵՄ առաջնորդներն Իսլանդիայի, Լիխտենշտեյնի և Նորվեգիայի իրենց գործընկերների հետ միասին կնշեն Եվրոպական տնտեսական գոտու համաձայնագրի 30-ամյակը:

В Брюсселе состоится саммит лидеров ЕС
21 марта в Брюсселе начнется двухдневный саммит, на котором лидеры стран-участниц ЕС обсудят дальнейшую помощь Украине, безопасность и оборону ЕС, ситуацию на Ближнем Востоке, сельское хозяйство, расширение ЕС, внешнюю политику, миграцию и экономику. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают различные европейские СМИ.
Председатель Европейского совета Шарль Мишель в письме-приглашении, направленном лидерам стран ЕС для участия в саммите, назвал быстрое предоставление военной помощи Украине одной из приоритетных задач Союза.
«Неотложность, интенсивность и непоколебимая решимость являются императивами», - цитирует Reuters выдержку из письма-приглашения.
Ожидается, что на основе предложений Европейской комиссии лидеры ЕС обсудят Европейскую стратегию оборонной промышленности и Европейский план инвестиций в оборону.
Мишель также подчеркнул важность активизации усилий ЕС по предотвращению региональной эскалации на Ближнем Востоке, особенно в Ливане и Красном море.
Он посчитал ситуацию, связанную с сельским хозяйством в ЕС, одним из важнейших вопросов саммита.
«Наши европейские фермеры громко и ясно выразили свою обеспокоенность. Нам необходимо решительно действовать в отношении проблем, с которыми они сталкиваются», - написал глава Совета ЕС.
Шарль Мишель добавил, что европейским лидерам следует также «рассмотреть состояние миграции и различные вопросы внешних отношений».
Во второй день саммита, 22 марта, к членам ЕС присоединятся президенты Европейского центрального банка и Еврогруппы, чтобы обсудить экономическую и финансовую ситуацию.
В конце встречи лидеры ЕС вместе со своими коллегами из Исландии, Лихтенштейна и Норвегии отпразднуют 30-летие Соглашения о Европейской экономической зоне.