ԱՄՆ-ն կողմ է Գազայի հատվածում և Հորդանան գետի արևմտյան ափին միասնական կառավարմանը․ Բլինքեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն գտնում է, որ հակամարտության ավարտից հետո Գազայի հատվածում և Հորդանան գետի արևմտյան ափին պետք է լինի միասնական կառավարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար էնթոնի Բլինքենը Al Hadath հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք ցանկանում ենք, որ հակամարտությունը հնարավորինս արագ ավարտվի՝ հաշվի առնելով Իսրայելի՝ իրեն պաշտպանելու ունակությունը: Երբ այն ավարտվի, մենք բոլորս պետք է պատրաստ լինենք այն բանին, թե ինչ կպատահի Գազայի հատվածի կառավարման հետ, և մենք կցանկանայինք, վերջին հաշվով, տեսնել Գազայի և Հորդանան գետի արևմտյան ափի միասնական կառավարում՝ վերականգնված պաղեստինյան վարչակազմի գլխավորությամբ», - ասել է Բլինքենը:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն «չի ցանկանում և հստակ ասել է», որ Գազայի հատվածում «չի կարող լինել կրկին օկուպացում Իսրայելի կողմից»՝ նաև շեշտելով, որ «չենք կարող թույլ տալ, որ ՀԱՄԱՍ-ը ղեկավարի Գազան»:

США выступают за единое управление сектором Газа и Западным берегом реки Иордан: Энтони Блинкен
США считают, что после окончания конфликта в секторе Газа и на Западном берегу реки Иордан должно быть единое управление. Как передает «Арменпресс», об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен в интервью телеканалу Al Hadath.
«Мы хотим, чтобы конфликт закончился как можно скорее с учетом сохранения у Израиля способности защищать себя. Мы хотели бы видеть, в конечном счете, единое управление Газой и Западным берегом с возрожденной Палестинской администрацией во главе», - сказал Блинкен.
Он добавил, что США «не хотят, и ясно дали это понять, что повторной оккупации со стороны Израиля быть не может, мы не можем также допустить, чтобы ХАМАС руководил Газой».