Սարատովի և Բելգորոդի մարզերը ԱԹՍ-ների հարձակման են ենթարկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Սարատովի մարզի Էնգելս քաղաքը լույս մարտի 20-ի գիշերը ենթարկվել է անօդաչու թռչող սարքերի գրոհի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է տարածաշրջանի ղեկավար Ռոման Բուսարգինը։
Նրա խոսքով՝ անօդաչուները ոչնչացվել են հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգով, որն «աշխատել է ժամանակին և արդյունավետորեն»։
«Նախնական տվյալներով` ընկնող բեկորների հետևանքով տուժածներ և ավերածություններ չկան», - գրել է Բուսարգինը:
Սարատովի մարզի Էնգելս քաղաքում ռազմական աերոդրոմ է գտնվում, որտեղ բազավորված են ռուսաստանյան ռազմավարական ռմբակոծիչներ։ Աերոդրոմն արդեն մի քանի անգամ գրոհների է ենթարկվել ԱԹՍ-ների կողմից։
Իր հերթին ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ Բելգորոդ քաղաքի նոր գնդակոծության հետևանքով դեռահաս է վիրավորվել, որին տեղափոխել են հիվանդանոց։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ տեղական ժամանակով ժամը 11։30-ին մոտ ՀՕՊ միջոցները Բելգորոդի մարզում խոցել են RM-70 Vampire համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի 13 հրթիռ։
Իսկ Խերսոնի մարզի ուկրաինական իշխանությունները հայտնել են, որ ռուսական ուժերը հարձակում են իրականացրել քաղաքացիական անձանց տեղափոխող մեքենաների վրա՝ հանգեցնելով 2 զոհի։
«Ըստ նախնական տվյալների՝ գնդակոծության հետևանքով 2 տղամարդ է զոհվել», - գրել է Խերսոնի մարզային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Պրոկուդինն իր Telegram ալիքում։

Саратовская и Белгородская области РФ подверглись атаке украинских беспилотников
В ночь на 20 марта город Энгельс Саратовской области России подвергся атаке украинских беспилотников. Как передает «Арменпресс», об этом в своем Telegram-канале сообщил глава региона Роман Бусаргин.
Беспилотники были уничтожены системой противовоздушной обороны (ПВО), которая «сработала своевременно и эффективно».
«Пострадавших и разрушений инфраструктуры при падении обломков предварительно нет», - написал Бусаргин.
В городе Энгельс Саратовской области находится военный аэродром, на котором базируются российские стратегические бомбардировщики. Аэродром уже несколько раз подвергался атакам БПЛА.
ТАСС сообщает, что в результате обстрела в городе Белгород был ранен подросток, которого доставили в больницу.
Министерство обороны России сообщило, что в Белгородской области около 11:30 по местному времени средства противовоздушной обороны сбили 13 ракет реактивных систем залпового огня RM-70 Vampire.
Украинские власти Херсонской области, в свою очередь, сообщили, что российские силы совершили нападение на автомобили, перевозившие гражданских лиц, в результате чего погибли 2 человека.