Պակիստանն ավիահարվածներ է հասցրել Աֆղանստանում «Պակիստանի թալիբների շարժման» թաքստոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի ռազմաօդային ուժերն առավոտյան ավիահարվածներ են հասցրել «Թեհրիկ ի Թալիբան Պակիստան» (ԹԹՊ, «Պակիստանի թալիբների շարժում») արմատական խմբավորման զինյալների թաքստոցներին և ճամբարներին, որոնք գտնվում են Աֆղանստանի տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է The Khorasan Diary լրատվական հարթակը։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ օդային հարվածների թիրախ են դարձել Լաման (Պակտիկայի նահանգ) և Փասա Մելլա (Խոստի նահանգ) բնակավայրերը, որոնք գտնվում են Պակիստան-Աֆղանստան սահմանի մերձակայքում։ Ռազմաօդային ուժերի գործողությունն իրականացվել է՝ ի պատասխան մարտի 16-ին ԹԹՊ-ի զինյալների կողմից Խայբեր Փախտունխվայի նահանգի Միր Ալի քաղաքում Պակիստանի զինված ուժերի ռազմակայանի վրա հարձակման, որի հետևանքով զոհվել է 7 զինվոր։
The Khorastan Diary-ն ավելի ուշ X սոցիալական հարթակում հրապարակել է «Թալիբան»-ի խոսնակ Զաբիհուլլահ Մուջահիդի հայտարարությունը, որում վերջինս նախազգուշացնում է, որ Աֆղանստանի տարածքին հասցրած ավիահարվածները կարող են հանգեցնել հետևանքների, որոնք «Պակիստանի վերահսկողությունից դուրս են»։
Իսլամաբադի և Քաբուլի միջև հարաբերությունները, փաստորեն, սառեցված են, քանի որ Աֆղանստանի ներկայիս իշխանությունները հրաժարվում են դադարեցնել օժանդակությունը «Թեհրիկ ի Թալիբան Պակիստան» ծայրահեղական խմբավորմանը, որը պատասխանատու է Պակիստանում ահաբեկչությունների կազմակերպման համար: Խմբավորումը ձգտում է հասնել Պակիստանում «իսլամական համակարգի» ստեղծման։ ԹԹՊ-ն 2011 թվականից գտնվում է ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների ներքո՝ որպես կազմակերպություն, որը կապված է «Ալ Քաիդայի» հետ: Ըստ առկա գնահատումների՝ ԹԹՊ-ում կա մինչև 50 հազար զինյալ:

Пакистан нанес авиаудары по укрытиям боевиков «Движения талибов Пакистана» в Афганистане
Утром 18 марта ВВС Пакистана нанесли авиаудары по укрытиям и лагерям боевиков радикальной группировки «Техрик-и-Талибан Пакистан» (ТТП, «Движение талибов Пакистана»), которые располагались на территории Афганистана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил новостной портал The Khorasan Diary.
По данным СМИ, авиаудары были нанесены по населенным пунктам Ламан (провинция Пактика) и Паса Мелла (провинция Хост), которые расположены недалеко от пакистано-афганской границы. Операция ВВС была проведена в ответ на нападение боевиков ТТП на базу ВС Пакистана в городе Мир-Али провинции Хайбер-Пахтунхва 16 марта, в результате которого погибли 7 военнослужащих.
Отношения между Исламабадом и Кабулом фактически заморожены, поскольку нынешние власти Афганистана отказываются прекратить поддержку экстремистской группировки «Техрик-и-Талибан Пакистан», которая несет ответственность за организацию терактов в Пакистане. Группа стремится установить в Пакистане «исламскую систему» ​. ТТП находится под санкциями ООН с 2011 года как организация, связанная с «Аль-Каидой». Согласно имеющимся оценкам, в ТТП насчитывается до 50 000 боевиков.