Հարավային Օսիան դիտարկում է Ռուսաստանին միանալու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Օսիայի՝ Ռուսաստանի կազմ մտնելու հնարավորության հարցը քննարկվում է Մոսկվայի հետ սերտ համակարգմամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ասել է Հարավային Օսիայի խորհրդարանի նախագահ Ալան Ալբորովը։
«Մենք այս բոլոր հարցերը քննարկում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ սերտ համակարգմամբ՝ հաշվի առնելով մեր երկկողմ հարաբերություններն ու պայմանավորվածությունները»,- ասել է նա։
Այս թեմայով հանրաքվե անցկացնելու հնարավորության մասին հարցին քաղաքական գործիչն այսպես պատասխանեց. «Երբ մենք Ռուսաստանի հետ միասին գանք այս մտքին, մենք դա կանենք»,- եզրափակել է Ալբորովը՝ հավելելով, որ Մոսկվան ու Ցխինվալին համակարգված արտաքին քաղաքականություն են վարում:
2023 թվականին Հարավային Օսիայի նախագահ Ալան Գագլոևը ժողովրդին և խորհրդարանին ուղղված ուղերձում հույս էր հայտնել Ռուսաստանին շուտով միանալու վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, 2022 թվականի մայիսին Կրեմլի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը, խոսելով երկրում հանրաքվեի մասին, ասել էր, որ Մոսկվան չի նախատեսում որևէ քայլ ձեռնարկել Հարավային Օսիայի միացման ուղղությամբ։

Южная Осетия рассматривает возможность присоединения к России
Вопрос о возможном вхождении Южной Осетии в состав России обсуждается в тесной координации с Москвой.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил председатель парламента республики Алан Алборов.
"Все эти вопросы мы обсуждаем в тесной координации с Российской Федерацией с учетом наших двусторонних отношений и договоров", — сказал он.
Вот как политик ответил на вопрос о возможности проведения референдума по этой теме: "Когда мы совместно с Россией придем к мысли о присоединении, мы это сделаем", — заключил Алборов, добавив, что Москва и Цхинвал проводят скоординированную внешнюю политику.
В 2023 году президент Южной ОсетииАлан Гаглоевв послании к народу и парламенту выразил надежду на скорое вхождение республики в состав России. При этом в мае 2022-го представитель КремляДмитрий Песков, говоря о референдуме в стране, заявил, что Москва не планирует предпринимать каких-либо шагов по присоединению республики.