Իսրայելը Գազայում օգնության սպասող բնակիչների վրա կրակելու մեջ մեղադրել է պաղեստինցի զինյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ իր զինվորականներն առնչություն չունեն խաղաղ բնակիչների գնդակոծման հետ, որոնք մարտի 14-ին Գազայի հատվածի հյուսիսում սպասում էին մարդասիրական օգնության ավտոշարասյան ժամանմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԻՊԲ-ն հայտնել է, որ զինված պաղեստինցի արմատականներն են կրակ բացել մարդկանց վրա, երբ նրանք սպասում էին հումանիտար օգնությամբ 31 բեռնատարների ժամանմանը։
«Ավտոշարասյան՝ հումանիտար միջանցք ժամանելուց մոտավորապես մեկ ժամ առաջ զինված պաղեստինցիները կրակ են բացել, մինչ Գազայի խաղաղ բնակիչները սպասում էին օգնությամբ ավտոշարասյան ժամանմանը։ Մինչ օգնությամբ բեռնատարները մտնում էին, պաղեստինցի զինյալները շարունակում էին կրակել, իսկ Գազայի բնակիչների ամբոխը սկսել էր թալանել բեռնատարները։ Բացի այդ, Գազայի մի շարք խաղաղ բնակիչներ վրաերթի են ենթարկվել բեռնատարների կողմից», - ասված է X սոցիալական հարթակում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
ԻՊԲ-ն ընդգծել է, որ գիշերը տեղի ունեցած միջադեպի փաստով կատարվել է հանգամանալից նախնական ստուգում, որը ցույց է տվել, որ իսրայելցի զինվորականները կրակ չեն բացել Գազայի Քուվեյթի հրապարակի տարածքում գտնվող ավտոշարասյան վրա։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Արմենպրես»-ը, Գազայի առողջապահական իշխանությունները հայտնել էին, որ Գազայի հատվածում օգնության սպասող պաղեստինցիների վրա իսրայելական երկու առանձին հարձակումների հետևանքով առնվազն 29 մարդ է զոհվել, 150 մարդ՝ վիրավորվել։

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Israel Defense Forces say that Palestinian gunmen opened fire at Gazan civilians waiting for aid at Kuwait Square in Gaza City, leading to casualties. According to a statement from IDF, its troops did not open fire at any stage during the incident.
“This past Thursday, the IDF facilitated the passage of 31 humanitarian aid trucks for civilians in northern Gaza. Approximately one hour before the arrival of the convoy to the humanitarian corridor, armed Palestinians opened fire while Gazan civilians were awaiting the arrival of the aid convoy. As aid trucks were entering, the Palestinian gunmen continued to shoot as the crowd of Gazans began looting the trucks. Additionally, a number of Gazan civilians were run over by the trucks,” the statement reads.
Gaza's health authorities said at least 29 Palestinians were killed while awaiting aid in two separate Israeli attacks in the Gaza Strip on March 14, Reuters reported earlier. In the first incident, Palestinian health officials in the Hamas-ruled strip said eight people were killed in an airstrike on an aid distribution center in Al-Nuseirat camp in the central Gaza Strip. Later, at least 21 people were killed and more than 150 wounded by Israeli gunfire at a crowd awaiting aid trucks at a northern Gaza roundabout, Gaza's health ministry said.