Իսրայելը Գազայում օգնության սպասող բնակիչների վրա կրակելու մեջ մեղադրել է պաղեստինցի զինյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ իր զինվորականներն առնչություն չունեն խաղաղ բնակիչների գնդակոծման հետ, որոնք մարտի 14-ին Գազայի հատվածի հյուսիսում սպասում էին մարդասիրական օգնության ավտոշարասյան ժամանմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԻՊԲ-ն հայտնել է, որ զինված պաղեստինցի արմատականներն են կրակ բացել մարդկանց վրա, երբ նրանք սպասում էին հումանիտար օգնությամբ 31 բեռնատարների ժամանմանը։
«Ավտոշարասյան՝ հումանիտար միջանցք ժամանելուց մոտավորապես մեկ ժամ առաջ զինված պաղեստինցիները կրակ են բացել, մինչ Գազայի խաղաղ բնակիչները սպասում էին օգնությամբ ավտոշարասյան ժամանմանը։ Մինչ օգնությամբ բեռնատարները մտնում էին, պաղեստինցի զինյալները շարունակում էին կրակել, իսկ Գազայի բնակիչների ամբոխը սկսել էր թալանել բեռնատարները։ Բացի այդ, Գազայի մի շարք խաղաղ բնակիչներ վրաերթի են ենթարկվել բեռնատարների կողմից», - ասված է X սոցիալական հարթակում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
ԻՊԲ-ն ընդգծել է, որ գիշերը տեղի ունեցած միջադեպի փաստով կատարվել է հանգամանալից նախնական ստուգում, որը ցույց է տվել, որ իսրայելցի զինվորականները կրակ չեն բացել Գազայի Քուվեյթի հրապարակի տարածքում գտնվող ավտոշարասյան վրա։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Արմենպրես»-ը, Գազայի առողջապահական իշխանությունները հայտնել էին, որ Գազայի հատվածում օգնության սպասող պաղեստինցիների վրա իսրայելական երկու առանձին հարձակումների հետևանքով առնվազն 29 մարդ է զոհվել, 150 մարդ՝ վիրավորվել։

В обстреле жителей Газы, ожидающих помощи, Израиль обвинил палестинских боевиков
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что ее военные не имеют никакого отношения к обстрелам мирных жителей, которые 14 марта ожидали прибытия колонны с гуманитарной помощью на север сектора Газа.
Как передает «Арменпресс», ЦАХАЛ сообщил, что огонь по людям, ждавшим прибытия 31 грузовика с гуманитарной помощью, открыли вооруженные палестинские радикалы.
«Примерно за час до прибытия конвоя в гуманитарный коридор вооруженные палестинцы открыли огонь, пока мирные жители Газы ожидали прибытия конвоя с помощью. Пока грузовики въезжали, палестинские боевики продолжали стрелять, а толпа жителей Газы начала грабить грузовики. Кроме того, некоторое число мирных жителей Газы оказалось под колесами грузовиков», - говорится в сообщении, опубликованном в социальной сети ЦАХАЛ в X.
В ЦАХАЛ подчеркнули, что по факту ночного инцидента была проведена тщательная предварительная проверка, которая показала, что израильские военные не открывали огонь по автоколонне на площади Кувейт в Газе.
Органы здравоохранения Газы сообщили, что в результате двух отдельных израильских нападений на палестинцев, ожидающих помощи в секторе Газа, погибли, по меньшей мере, 29 человек и 150 получили ранения.