ԱՄՆ-ում պտտահողմի պատճառով բազմաթիվ մարդիկ են տուժել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Ինդիանայի նահանգի Վինչեստեր և Սելմա քաղաքներում պտտահողմի պատճառով բազմաթիվ մարդիկ են վիրավորվել, զոհեր չկան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ոստիկանությանը։
«Արձանագրվել են բազմաթիվ լուրջ վնասվածքներ, բայց թիվը չգիտեմ։ Չգիտեմ՝ որտեղ են նրանք», - հայտնել է Ինդիանայի ոստիկանության տեսուչ Դագ Քարթերը լրագրողներին։
Ավելի վաղ NBC News-ը, վկայակոչելով նահանգի ոստիկանությանը, հայտնել էր, որ պտտահողմի պատճառով Վինչեստերում 3 մարդ է մահացել։
Քարթերը շեշտել է, որ ոստիկանությունը մահվան դեպքերի մասին չի լսել։ Նա նաև հաստատել է, որ ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտնել էր զոհերի մասին։

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Many people were injured after a tornado hit the towns of Winchester and Selma in Indiana on Thursday, but no deaths have been reported, Reuters reports citing the police.
"There have been many many significant injuries but I don’t know the number, I don’t know where they are. I don't know what those injuries are," Indiana State Police Superintendent Doug Carter told reporters at a news conference.
NBC News earlier reported, citing the state police, that three deaths had occurred in a trailer home park in Winchester.
Carter said the police had not heard of any deaths. He confirmed that the police had initially reported the deaths.
He said that some buildings and homes had been completely destroyed in Winchester and that work will begin in the morning to find if people were still trapped in those buildings.