Գազայի իշխանությունները հայտնել են, որ Իսրայելի հարվածներից զոհվել է օգնության սպասող 29 պաղեստինցի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գազայի առողջապահական իշխանությունները հայտնել են, որ Գազայի հատվածում օգնության սպասող պաղեստինցիների վրա իսրայելական երկու առանձին հարձակումների հետևանքով առնվազն 29 մարդ է զոհվել, 150 մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության՝ առաջին միջադեպում զոհվել է 8 մարդ, երբ ավիահարված է իրականացվել Գազայի հատվածի կենտրոնական հատվածում գտնվող Ալ Նուսերյաթ ճամբարում օգնության բաշխման կենտրոնի վրա։
Այնուհետև, ըստ գերատեսչության, առնվազն 21 մարդ է զոհվել, ավելի քան 150-ը՝ վիրավորվել, երբ Իսրայելի զինվորականները կրակ են բացել Գազայի հյուսիսում շրջանաձև խաչմերուկում հումանիտար օգնությամբ բեռնատարներին սպասող բազմության վրա։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով օգնության բաշխման կենտրոնների վրա հարձակման մեղադրանքները և դրանք որակելով որպես «կեղծ»։
«Մինչ ԻՊԲ-ն հանգամանորեն գնահատում է միջադեպը, ինչպես և հարկավոր է, մենք հորդորում ենք լրատվամիջոցներին անել նույնը և հիմնվել միայն հավաստի տեղեկատվության վրա», - նշված է հայտարարությունում։
Գազայի հակամարտությունը տեղահանել է անկլավի 2,3 միլիոնանոց բնակչության մեծ մասին: Օգնության բաժանման ժամանակ մինչ այս էլ քաոսային տեսարաններ և մահվան ելքով միջադեպեր են տեղի ունեցել։ Փետրվարի 29-ին պաղեստինյան առողջապահական իշխանությունները հայտնել էին, որ ԻՊԲ-ի ուժերը կրակել են Գազա քաղաքի մոտ օգնության սպասող բազմության վրա՝ սպանելով ավելի քան 100 մարդու։ Իսրայելը, սակայն, հայտարարեց, որ շատերը զոհվել են հրմշտոցի կամ հումանիտար օգնությամբ բեռնատարների կողմից վրաերթի ենթարկվելու հետևանքով։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, գերազանցել է 31 300-ը, վիրավորվել է 71 500 մարդ։

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Gaza's health authorities said at least 29 Palestinians were killed while awaiting aid in two separate Israeli attacks in the Gaza Strip on March 14, Reuters reports.
In the first incident, Palestinian health officials in the Hamas-ruled strip said eight people were killed in an airstrike on an aid distribution center in Al-Nuseirat camp in the central Gaza Strip.
Later, at least 21 people were killed and more than 150 wounded by Israeli gunfire at a crowd awaiting aid trucks at a northern Gaza roundabout, Gaza's health ministry said.
In a statement, Israel's military denied attacking aid centers, describing the reports as "false."
"As the IDF assesses the incident with the thoroughness that it deserves, we urge the media to do the same and only rely on credible information," the statement said.
The Gaza conflict has displaced most of the enclave's 2.3 million population. Chaotic scenes and deadly incidents have taken place during aid distributions. On Feb. 29, Palestinian health authorities said Israeli forces shot dead more than 100 Palestinians as they waited for an aid delivery near Gaza City. Israel blamed the deaths on crowds that surrounded aid trucks, saying victims had been trampled or run over.
The war was triggered by a Hamas-led attack on southern Israeli towns on Oct. 7 that left 1,200 people killed and 253 taken hostage, according to Israeli tallies. Since then, Israel's air, sea and ground assault on Gaza has killed more than 31,300 people and wounded over 71,500, according to Gaza health authorities.