Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի անդամներն այս տարի 470 մլրդ դոլար կծախսեն պաշտպանության վրա․ Ստոլտենբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2024 թվականին ՆԱՏՕ-ի եվրոպական դաշնակից երկրները պաշտպանության վրա կծախսեն 470 միլիարդ դոլար, ինչը կկազմի նրանց ընդհանուր ՀՆԱ-ի 2 %-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«2024 թ. Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները 470 միլիարդ դոլար կներդնեն պաշտպանության ոլորտում, ինչը պատմության մեջ առաջին անգամ կկազմի նրանց ընդհանուր ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը», - ասել է Ստոլտենբերգը։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարը հավելել է, որ այս տարի անդամ երկրների երկու երրորդը կբավարարեն պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2 %-ին հասցնելու պահանջը, մինչդեռ 2014 թվականին ընդամենը 3 երկիր էր բավարարում այդ պահանջը։
Փետրվարին Ստոլտենբերգն ասել էր, որ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները 2024 թվականին առնվազն 380 միլիարդ դոլար կներդնեն պաշտպանության ոլորտում:
Դաշինքի գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ 2023 թվականը դարձել է իններորդ տարին, երբ Եվրոպայում և Կանադայում պաշտպանական ծախսերն անընդմեջ շարունակել են աճել. անցյալ տարի դրանք աճել են 11 %-ով։

Столтенберг ожидает от членов НАТО в Европе траты на оборону $470 млрд в 2024 г.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что в 2024 году европейские страны-союзники по НАТО потратят на оборону $470 млрд, что составит 2% от их совокупного ВВП.
"В 2024 союзники по НАТО в Европе вложат $470 млрд в оборону, что составит 2% их общего ВВП впервые в истории", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, заявил Столтенберг на пресс-конференции в четверг.
Ранее в феврале он говорил, что в 2024 году союзники по НАТО в Европе вложат в оборону в общей сумме не менее $380 млрд.
Генсек альянса напомнил, что 2023 стал девятым годом подряд, когда расходы на оборону в Европе и Канаде продолжил расти: за прошлый год они выросли на 11%.
Говоря о прогнозируемых расходах на оборону в 2024 году, Столтенберг отметил, что это предварительная оценка.