Եվրախորհրդարանը դիտորդներ չի ուղարկի Ռուսաստանի ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը ոչ մի պատգամավորի չի լիազորել Ռուսաստան մեկնել որպես դիտորդ մարտի 15-17-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
«Եվրախորհրդարանը չի հետևի այս ընտրական գործընթացին և, հետևաբար, չի մեկնաբանի ո՛չ բուն գործընթացը, ո՛չ դրա արդյունքները: Եվրախորհրդարանի ոչ մի անդամ չի լիազորվել այս ընտրական գործընթացին հետևելու Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, բռնակցված Ղրիմում և Ռուսաստանի կողմից օկուպացված ուկրաինական մյուս տարածքներում կամ այն մեկնաբանել Եվրախորհրդարանի անունից», - Եվրախորհրդարանի հրապարակած հաղորդագրությունից հատված է մեջբերում պարբերականը։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ եթե Եվրախորհրդարանի որևէ անդամ որոշի մեկնաբանել այդ ընտրությունները, ապա դա կանի սեփական նախաձեռնությամբ և «ոչ մի դեպքում իր հայտարարություններում կամ գործողություններում չպետք է հղում կատարի Եվրախորհրդարանին»։

Европейский парламент не направит наблюдателей на выборы в России
Европейский парламент не уполномочит ни одного депутата поехать в Россию в качестве наблюдателя на президентских выборах 15-17 марта. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщает Русская служба Deutsche Welle.
«Европейский парламент не будет наблюдать за этим избирательным процессом и, следовательно, не будет комментировать ни сам процесс, ни его результаты. Ни один член Европарламента не был уполномочен наблюдать за этим избирательным процессомна территории Российской Федерации, в аннексированном Крыму и на других оккупированных Россией украинских территориях или комментировать его от имени Европарламента», - издание приводит выдержку из сообщения, опубликованного Европейским парламентом.
В документе подчеркивается, что если какой-либо член Европарламента решит прокомментировать эти выборы, он сделает это по собственной инициативе и «ни при каких обстоятельствах не должен ссылаться на Европейский парламент в своих заявлениях или действиях».