Լատվիայում նորից սկսել է գործել Բելառուսի հետ սահմանի պահպանության ուժեղացված ռեժիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիան կես տարով Բելառուսի հետ սահմանի պահպանության ուժեղացված ռեժիմ է սահմանել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է երկրի Ներքին գործերի նախարարությունը։
«Նախարարների կաբինետը երեքշաբթի օրը՝ մարտի 12-ին կայացած իր նիստում կրկին վեց ամսով սահմանային պահպանության ուժեղացված ռեժիմ է հայտարարել», - հաղորդագրությունից մեջբերել է Լատվիայի ռադիոյի և հեռուստատեսության միասնական հարթակը։
Հստակեցվում է, որ Բելառուսի հետ սահմանի պահպանության ուժեղացված ռեժիմն սկսում է գործել մարտի 13-ից և կտևի մինչև ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 12-ը։
Հաղորդվում է, որ «հրամանը հրատարակվել է պետական սահմանի անվտանգությունն ապահովելու և սպառնալիքները կանխելու նպատակներով, ինչպես նաև հաշվի առնելով լատվիա-բելառուսական պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձերի՝ ներկայումս բացահայտված քանակը և դրանց աճի միտումը»:

Латвия возобновила усиленный режим охраны границы с Белоруссией
Латвия установила на полгода усиленный режим охраны границы с Белоруссией. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщил Единый портал латвийского радио и телевидения (LSM) со ссылкой на министерство внутренних дел.
"Кабинет министров на своем заседании во вторник, 12 марта, вновь объявил усиленный режим охраны границы на шесть месяцев", - говорится в сообщении.
Уточняется, что усиленный режим охраны границы с Белоруссией начинает действовать с 13 марта и продлится до 12 сентября текущего года.
"Усиленный режим работы пограничной системы будет действовать в Лудзенском, Краславском, Аугшдаугавском краях, Каунатской волости Резекненского края и Даугавпилсе", - говорится в сообщении.
Сообщается, что "приказ издан в целях обеспечения безопасности государственной границы и предотвращения угроз, а также с учетом выявленного в настоящее время количества попыток незаконного пересечения латвийско-белорусской государственной границы и тенденции к их росту".