Լիբանանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին կդիմի Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրման մտավախությունների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի արտգործնախարարությունը մտադիր է բողոք ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ երկրի տարածքի ուղղությամբ Իսրայելի կողմից հաճախակի դարձած գրոհների պատճառով, քանի որ իրադրության սրումը կարող է ամբողջ տարածաշրջանը ներքաշել պատերազմի մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Լիբանանի ԱԳՆ-ն X սոցիալական հարթակում։
«Հատկապես մտահոգիչ է այն փաստը, որ այս էսկալացումն ընդգրկում է մեր այն շրջանները, որոնք հեռու են Լիբանանի հարավային սահմաններից, ինչը վկայում է հակամարտությունն ընդլայնելու և ամբողջ տարածաշրջանը պատերազմի մեջ ներքաշելու՝ Իսրայելի ցանկության մասին», - ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա դարձել են ավելի հաճախակի և սահմաններից ավելի հեռու, ինչպես նաև դարձել են ավելի դաժան, և հենց այդ պատճառով Լիբանանը մտադիր է բողոք ներկայացնել։
Գերատեսչությունում նաև կոչ են արել միջազգային հանրությանը՝ ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ դադարեցնելու այդ հարձակումները, ինչպես նաև հերթական անգամ դիմել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ խնդրելով դատապարտել Իսրայելի գործողությունները։

Ливан обратится в Совет Безопасности ООН из-за опасений эскалации конфликта на Ближнем Востоке
МИД Ливана намерен подать жалобу в Совет Безопасности ООН из-за участившихся ударов Израиля по территории страны, поскольку эскалация ситуации может вовлечь в войну весь регион. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство ИД Ливана на социальной платформе X.
«Особо беспокоит тот факт, что эта эскалация затрагивает наши районы, отдаленные от южных границ Ливана, что говорит о желании Израиля расширять конфликт и втянуть в войну весь регион», - говорится в заявлении ведомства.
Отмечается, что удары Израиля по Ливану участились, стали дальше от границ, более жестокими, в связи с чем, Ливан намерен подать жалобу.
МИД призвал международное сообщество оказать давление на Израиль, чтобы тот прекратил удары, и вновь обратиться в Совет Безопасности ООН для осуждения действий Израиля.