ՄԱԿ-ը Գազայի հյուսիս օգնություն է մատակարարել ցամաքային նոր ուղիով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ Գազայի հատվածի հյուսիս վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ սնունդ մատակարարելու համար օգտագործվել է ցամաքային նոր ճանապարհ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Իսրայելի զինվորականները հայտնել են, որ Պարենի համաշխարհային ծրագրի վեց բեռնատարներ անցել են Գազայի սահմանային դարպասներից մեկով։ Ըստ ՄԱԿ-ի՝ Պարենի համաշխարհային ծրագրի ավտոշարասյունն օգտագործել է իսրայելցիների զինվորական ճանապարհը, որն անցնում է Գազայի սահմանային ցանկապատի երկայնքով։ Ավտոշարասյունը Գազա քաղաք է հասցրել սնունդ 25 000 մարդու համար։
Բեռնատարները նախապես ստուգվել են իսրայելցի զինվորականների կողմից։
Իսկ Կիպրոսից մարտի 12-ին դուրս է եկել 200 տոննա սննդով բեռնված նավ, որով բացվում է պաղեստինյան տարածք հումանիտար օգնություն հասցնելու նոր ծովային միջանցք։ Նավը Գազայի հատված կհասնի մարտի 14-ին։ Այնուամենայնիվ, BBC-ն շեշտում է, որ օգնության մատակարարման ամենաարագ ուղին ցամաքային փոխադրումներն են։
Ըստ ՄԱԿ-ի՝ Գազայի հատվածում առնվազն 576 000 մարդ՝ բնակչության մեկ քառորդը, սովամահության եզրին են։ Գազայի առողջապահական իշխանությունները հայտնել են, որ հիվանդանոցներում սովից և ջրազրկումից մահացել է առնվազն 27 մարդ, որոնց մեծ մասը երեխաներ են։
Պաղեստինյան անկլավի առողջապահական իշխանությունների վերջին տվյալների համաձայն՝ Գազայի հատվածում իսրայելական ուժերի ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր սպանված պաղեստինցիների թիվը մոտենում է 31 200-ի: Իսրայելը Գազայի հատվածում գործողություններ է սկսել այն բանից հետո, երբ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով շուրջ 250-ին։

UN uses new land route to deliver food to northern Gaza
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. The UN says a new land route has been used to deliver food to northern Gaza for the first time in three weeks, BBC reports.
The Israeli military said six lorries from the World Food Programme crossed via a gate in the Gaza border fence. The UN said the WFP convoy was able to use an Israeli military road that runs along the Gaza border fence to reach the north and deliver enough food for 25,000 people to Gaza City.
Israeli security officials carried out a prior security check on the aid lorries at the Kerem Shalom crossing with southern Gaza, according to the military.
A boat carrying 200 tonnes of food aid for distribution by a charity also set sail from Cyprus on March 12, inaugurating a new maritime corridor into the Palestinian territory. It is expected to arrive near Gaza on March 14. However, it has been widely pointed out that access by road remains the quickest way to get in urgently needed supplies.
The UN says at least 576,000 people in Gaza - one quarter of the population - are one step away from famine. Gaza's Hamas-run health ministry says at least 27 people, most of them children, have died as a result of malnutrition and dehydration at hospitals there.
Around 31,200 Palestinians have been killed by Israel's assault in Gaza, launched after Hamas attacks in Israel that killed 1,200 people in October.