Սպիտակ տանը հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ն չի սահմանափակի զենքի մատակարարումն Իսրայելին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներն ընթացիկ փուլում չի պատրաստվում սահմանափակումներ մտցնել Իսրայելին զենքի ու զինամթերքի մատակարարումների հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով Ջեյք Սալիվանը` հերքելով ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկությունները։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ըստ POLITICO-ի աղբյուրների՝ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարող է սահմանափակել Իսրայելին ռազմական օգնության տրամադրումը, եթե իսրայելցի զինվորականները լայնածավալ ցամաքային գործողություն սկսեն Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում:
Սալիվանը նշել է, որ այդ հրապարակումներն «անանուն պաշտոնյաների չտեղեկացված ենթադրություններ» են, որոնք ինքը չի մեկնաբանի։
Պատասխանելով Իսրայելին զենքի մատակարարման սահմանափակումներ մտցնելու վերաբերյալ հարցին, Սալիվանն ասել է, որ երկրի քաղաքականությունը չի ներառում նման քայլեր։
«Մենք մշտապես հստակ ասել ենք, որ մեր այսօրվա քաղաքականությունը չի ներառում այնպիսի քայլեր, որոնց մասին դուք խոսում եք», - ասել է ԱՄՆ-ի ղեկավարի խորհրդականը։
Դրա հետ մեկտեղ, Ջեյք Սալիվանը նախազգուշացրել է, որ Բայդենը չի կարողանա աջակցել Ռաֆահում գործողությանը, եթե այն «չի պաշտպանում խաղաղ բնակիչներին, կտրում է մարդասիրական օգնության հիմնական ուղիները և վիթխարի ճնշում է գործադրում Իսրայել-Եգիպտոս ​​սահմանի վրա»:

Белый дом заявил, что Соединенные Штаты не будут ограничивать поставки оружия Израилю
На этом этапе США не собираются вводить ограничения на поставки оружия и боеприпасов в Израиль. Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил помощник президента США по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан, опровергнув информацию, опубликованную в СМИ.
Ранее сообщалось, что, по данным источников POLITICO, президент США Джо Байден может ограничить предоставление военной помощи Израилю, если израильские военные начнут масштабную наземную операцию в городе Рафах на юге сектора Газа.
Салливан отметил, что это были «безосновательные умозаключения неназванных должностных лиц», которые он не стал комментировать.
Отвечая на вопрос о введении ограничений на поставки оружия в Израиль, Салливан заявил, что политика страны не предполагает подобных шагов.
«Мы постоянно ясно даем понять, что наша сегодняшняя политика не включает шаги того рода, о которых вы говорите», - заявил советник президента США.
Джейк Салливан также предупредил, что Байден не сможет поддержать операцию в Рафахе, если она «не защищает мирных граждан, перерезает главные артерии, по которым осуществляется доставка гуманитарной помощи, и оказывает огромное давление на израильско-египетскую границу».