Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է բանակցություններ սկսել Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տվել Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին Ստրասբուրգում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարոշ Շեֆչովիչը։
«Մենք առաջարկել ենք, որ ԵՄ խորհուրդը սկսի Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև հաստատել բանակցային հարցերի շրջանակը, հենց որ Բոսնիա և Հերցեգովինան հետագա քայլեր ձեռնարկի Եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցի առաջարկությունների վերաբերյալ», - տեղեկացրել է Շեֆչովիչը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տալիս բանակցություններ սկսել Բոսնիա և Հերցեգովինայի՝ ԵՄ-ին միանալու շուրջ։ Կառույցից հաղորդել էին, որ այդ երկիրն ակնհայտ առաջընթաց է գրանցել Եվրամիության հետ մերձեցման ուղղությամբ, ներառյալ արտաքին քաղաքականությունը, ահաբեկչության և կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
ԵՄ առաջնորդները դեռևս 2022 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում պաշտոնապես հավանություն են տվել Բոսնիա և Հերցեգովինային թեկնածու երկրի կարգավիճակ տրամադրելուն։ 2023 թվականի նոյեմբերին Եվրահանձնաժողովն առաջարկեց սկսել Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ ԵՄ անդամակցության բանակցությունները հենց որ ձեռք բերվի չափանիշներին ու պահանջներին համապատասխան մակարդակը։

ЕК рекомендовала начать переговоры с Боснией и Герцеговиной о членстве в ЕС
Еврокомиссия рекомендовала начать переговоры о членстве в ЕС с Боснией и Герцеговиной. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил на пресс-конференции в Страсбурге вице-президент ЕК Марош Шефчович.
"Мы рекомендовали Совету ЕС открыть переговоры о присоединении к ЕС с Боснией и Герцеговиной. А также утвердить переговорные рамки, как только Босния и Герцеговина предпримет дальнейшие шаги по рекомендациям из доклада Еврокомиссии", - сказал он по итогам заседания коллегии еврокомиссаров.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен ранее также сообщила, что ЕК во вторник рекомендует начать переговоры о вступлении Боснии и Герцеговины в ЕС. В ЕК сообщили, что фиксируют очевидный прогресс БиГ по сближению с Евросоюзом, включая внешнюю политику, борьбу с терроризмом и коррупцией.
Лидеры государств ЕС на саммите в Брюсселе в декабре 2022 года официально утвердили предоставление Боснии и Герцеговине статуса страны-кандидата на вступление в союз. В ноябре 2023 года ЕК рекомендовала начать переговоры о вступлении в ЕС с Боснией и Герцеговиной "по достижении необходимого уровня соответствия критериям".