Ռումինիայի նախագահը մտադիր է առաջադրվել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին ծանուցել է, որ պաշտոնապես առաջադրում է երկրի նախագահ Կլաուս Յոհանիսի թեկնածությունը դաշինքի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ТАСС»-ը։
«Ռումինիան ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամներին ծանուցել է, որ մտադիր է առաջադրել երկրի նախագահ Կլաուս Յոհանիսին որպես ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի թեկնածու»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախագահի աշխատակազմը տեղեկացրել է, որ չի մեկնաբանում տեղեկատվությունը, սակայն կառավարության աղբյուրները հաստատել են տեղեկությունը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն, ում թեկնածությունը պաշտպանել են ԱՄՆ-ը, Գերմանիան և Ֆրանսիան, չի կարող բավարար ձայներ հավաքել արևելյան դաշնակիցների՝ Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Թուրքիայի և Ռումինիայի առարկության պատճառով։ Սպասվում է, որ ԱՄՆ-ն կհայտարարի ՆԱՏՕ-ի հաջորդ գլխավոր քարտուղարի անունը հունիսին Վաշինգտոնում կայանալիք դաշինքի գագաթնաժողովում:

Румыния уведомила союзников о выдвижении президента страны Йоханниса на пост генсека НАТО
Румыния уведомила союзников по НАТО, что официально выдвигает президента страны Клауса Йоханниса на пост генерального секретаря альянса. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила корреспондент Bloomberg в Белом доме Джулия Джейкобс в X (ранее Twitter).
"Румыния уведомила других членов НАТО, что намеревается выдвинуть президента страны Клауса Йоханниса кандидатом на должность генерального секретаря НАТО, - написала она. - Это усложнит усилия других союзников по назначению Марка Рютте будущим генеральным секретарем НАТО".
Президентская администрация ответила на соответствующий запрос портала G4media, что "не комментирует слухи", однако источники портала в правительстве подтвердили информацию.
Ранее Bloomberg сообщал, что и.о. премьер-министра Нидерландов Марк Рютте, кандидатуру которого поддержали США, Германия и Франция, не может собрать достаточно голосов из-за противодействия восточных союзников - Болгарии, Венгрии, Турции и Румынии. Ожидается, что США объявят имя следующего генсека НАТО на саммите альянса в Вашингтоне в июне.