«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը պատասխանել է Իլհամ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարությամբ պատասխանել է Իլհամ Ալիևին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. «Ադրբեջանի նախագահը «Բազմազանության պաշտպանություն. պայքար իսլամաֆոբիայի դեմ 2024թ.» թեմայով միջազգային համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում կրկին բարձրաձայնել է UNESCO-ին ուղղված Ադրբեջանի դիմումի մասին՝ Հայաստան առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ, և դժգոհել, որ դիմումը մնացել է անպատասխան։ Ադրբեջանում սովոր են միջազգային կառույցների համարժեք քայլերը որակել «անհամարժեք»։ Ադրբեջանի նախագահը նման հայտարարություն է անում այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ ամեն օր ստացվում են տեղեկություններ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հոգևոր-քրիստոնեական, ազգային մշակութային ժառանգության նմուշների ոչնչացման, խեղման, յուրացման մասին։
Հայկական մշակութային միջավայրի ոչնչացումը վաղուց դադարել է սահմանափակ քննարկման խնդիր լինել։ Այդ մասին արդեն տևական ժամանակ է, ինչ բարձրաձայնում են ինչպես միջազգային կազմակերպությունները, այնպես էլ օտարազգի քաղաքական գործիչները, որոնք քանիցս շեշտել են, որ նման քայլերը միայն սրում են տարածաշրջանային անվստահության մթնոլորտը։ Սակայն այս ձևակերպումները չափազանց մեղմ են իրապես գնահատելու համար այն համակարգային հայատյացությունը, որը տասնամյակներ շարունակ տիրում է ադրբեջանական հասարակության հոգևոր-բարոյական համոզմունքներում։
Անցած երեսնամյակում Ադրբեջանը ծրագրավորված և պետականահեն գործելակերպով ոչնչացրել է պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի տարածքում ողջ հայկական էթնոմշակութային միջավայրը։ Այն բոլոր բանաձևերն ու կոչերը, որոնք ցուցել են ադրբեջանական կառավարությանը չդիմել էթնոֆոբ քայերի, մնացել են օդում։ Եվ այժմ Ադրբեջանն ակնկալում է, որ իրենց առաջ քաշած կեղծ օրակարգերին միջազգային կառույցները պետք է արձագանքեն։
Վերջին ամիսների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանն այնպիսի բռնապետություն է, որտեղ խոչընդոտվում է այնպիսի մարդասիրական կառույցների գործունեությունը, ինչպիսին Կարմիր խաչն է։ Քաղաքական ցինիզմի գագաթնակետն է այն, որ 10 ամիս շարունակ ավելի քան 100 հազար էթնիկ հայերի ռասիզմի հիմքով և քաղաքական նպատակներով հումանիտար աղետի ենթարկած վարչակարգը ինչ-որ մշակութային ժառանգության մասին է բարձրաձայնում։ Մինչդեռ համաշխարհային արդարությունն ու արդարադատությունը կայանում են նրանում, որ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր կոնվենցիաների, բանաձևերի և հռչակագրերի հիմքով անվերապահորեն վերականագնվեն Լեռնային Ղարաբաղի, ինչպես նաև պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և նախիջևանի էթնիկ զտման ենթարկված հայության անօտարելի իրավունքները։ Իսկ UNESCO-ի առաքելությունը հսկայական աշխատանք ունի իրականացնելու ինչպես պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի տարածքում հայկական էթնոցիդի ուսումնասիրության, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում հերթական էթնոցիդի կանխման ուղղությամբ»։

Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” ответил на заявление Алиева
Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” выступил с заявлением в ответ на слова президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении Всеармянского союза “Гардман-Ширван-Нахиджеван” говорится:
“В своем обращении к участникам международной конференции «Защита многообразия: борьба с исламофобией в 2024 году» президент Азербайджана снова поднял вопрос о просьбе Азербайджана к ЮНЕСКО направить миссию в Армению и посетовал, что эта просьба осталась без ответа.
В Азербайджане привыкли предпринимаемые международными институтами адекватные шаги называть «неадекватными». Подобное заявление президент Азербайджана делает в то время, когда каждый день поступает информация об уничтожении, искажении и присвоении образцов армянского духовно-христианского, национального культурного наследия в Нагорном Карабахе.
Уничтожение армянской культурной среды давно перестало быть предметом ограниченных дискуссий. Об этом давно говорят и международные организации, и зарубежные политики, которые неоднократно подчеркивали, что подобные шаги лишь усугубляют атмосферу регионального недоверия. Однако эти формулировки слишком мягкие, чтобы по-настоящему оценить систематическую армянофобию, которая десятилетиями господствует в духовно-нравственных убеждениях азербайджанского общества.
За последние тридцать лет Азербайджан спланированно и на государственном уровне уничтожил всю армянскую этнокультурную среду на территории исторических Гардмана, Ширвана и Нахиджевана. Все те резолюции и призывы, которые предписывали правительству Азербайджана не прибегать к этнофобским шагам, так и остались невыполненными. И теперь Азербайджан ожидает, что международные структуры должны отреагировать на выдвигаемые ими ложные повестки.
События последних месяцев показали, что в Азербайджане существует такая диктатура, где создаются препятствия для деятельности таких гуманитарных организаций, как Красный Крест. Верхом политического цинизма является то, что режим, из-за осуществленных на почве расизма и в политических целях действий которого более 100 тысяч этнических армян оказались перед лицом гуманитарной катастрофы, говорит о каком-то культурном наследии. Между тем, мировая справедливость и правосудие заключаются в том, чтобы на основании всех международных конвенций, резолюций и деклараций по правам человека, неотъемлемые права армян Нагорного Карабаха, а также жертв этнических чисток исторических Гардмана, Ширвана и Нахиджевана были безоговорочно восстановлены. А миссии ЮНЕСКО предстоит выполнить огромную работу, как по изучению геноцида армян на исторических территориях Гардмана, Ширвана и Нахиджевана, так и по предотвращению нового этноцида в Нагорном Карабахе”.