ԱՄՆ-ն մշակում է իսլամաֆոբիային հակազդելու ազգային ռազմավարություն․ Բայդեն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ վարչակազմը հակամուսուլմանական տրամադրությունների սրման ֆոնին ձեռնամուխ է եղել իսլամաֆոբիային հակազդելու ուղղությամբ ռազմավարության մշակմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը իսլամական սուրբ Ռամադան ամսվան նվիրված հայտարարությունում:
«Իմ վարչակազմը մշակում է պատմության մեջ առաջին ազգային ռազմավարությունը՝ հակազդելու իսլամաֆոբիային և դրա հետ կապված կողմնակալության ու խտրականության ձևերին», - ասվում է Սպիտակ տան կողմից տարածված հայտարարությունում:
ԱՄՆ նախագահը խոսել է երկրում մուսուլմանների նկատմամբ ատելության աճի մասին։
«Այստեղ՝ տանը, մենք ականատես եղանք մուսուլման ամերիկացիների նկատմամբ ատելության ու բռնության սարսափելի աճի։ Իսլամաֆոբիան բացարձակապես տեղ չունի Միացյալ Նահանգներում», - ասել է Բայդենը։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև անդրադարձել է Գազայի հատվածում ընթացող պատերազմին՝ հիշեցնելով, որ այն հանգեցրել է հսկայական թվով զոհերի: Նա հայտարարել է, որ «Միացյալ Նահանգները կշարունակի անխոնջ աշխատել առնվազն վեց շաբաթով անհապաղ ու կայուն հրադադար հաստատելու ուղղությամբ՝ պատանդների ազատ արձակման համաձայնագրի շրջանակներում»:
Ջո Բայդենը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները «կշարունակի գլխավորել միջազգային ջանքերն ավելի շատ մարդասիրական օգնություն Գազա հասցնելու համար» ցամաքով, օդով և ծովով, ինչպես նաև «կաշխատի Իսրայելի հետ՝ ցամաքային մատակարարումների ընդլայնման ուղղությամբ»։

США разрабатывают национальную стратегию противодействия исламофобии: Джо Байден
Администрация США приступила к разработке стратегии противодействия исламофобии на фоне эскалации антимусульманских настроений. Как передает «Арменпресс», об этом заявил президент США Джо Байден в связи с началом священного исламского месяца Рамадан.
«Моя администрация разрабатывает первую в истории национальную стратегию противодействия исламофобии и связанным с ней формам предвзятости и дискриминации», - говорится в заявлении Белого дома.
Президент США коснулся роста ненависти в стране к мусульманам.
«Здесь, дома, мы стали свидетелями ужасающего всплеска ненависти и насилия по отношению к американцам-мусульманам. Исламофобии абсолютно нет места в Соединённых Штатах», - подчеркнул Байден.
Глава Белого дома обратился и к продолжающейся войне в секторе Газа, напомнив, что она уже привела к огромному количеству жертв. Он заявил, что «Соединенные Штаты будут продолжать безостановочно работать над установлением немедленного и устойчивого прекращения огня, по крайней мере, на шесть недель в рамках соглашения, которое предусматривает освобождение заложников».
Джо Байден отметил, что Соединенные Штаты «продолжат возглавлять международные усилия по доставке большего объема гуманитарной помощи в Газу», а также «работать с Израилем над расширением поставок».