Գերմանիան կմիանա Գազայի համար ծովային մարդասիրական միջանցքին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան կմասնակցի նոր ծովային միջանցքով Գազայի հատված մարդասիրական օգնության մատակարարմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտնում է «Der Spiegel»-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Ամսագրի տեղեկություններով՝ գերմանական կողմն այժմ իր գործողությունները համաձայնեցնում է միջազգային գործընկերների հետ։ Հարցի շուրջ բանակցությունները Գերմանիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և այլ երկրների միջև ընթանում են Կիպրոսում:
Ամսագիրը նաև գրում է, որ Գերմանիայի զինված ուժերն ուսումնասիրում են ծովային միջանցք ստեղծելու հարցում աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունը, եթե դաշնակիցներից համապատասխան հարցում ստացվի։
Գերմանիայի կառավարությունը կուլիսներում քննարկում է նաև Գազայի հատված օդային ճանապարհով մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հարցը։ Այդ դեպքում քաղաքացիական բնակչության համար առաջին անհրաժեշտության պարագաները կհասցնեն հասցեատերերին՝ դրանք ցած նետելով ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներից:

Германия присоединится к морскому гуманитарному коридору для Газы
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил журналDer Spiegelсо ссылкой на источники.
По информации издания, германская сторона сейчас согласовывает свои действия с международными партнерами. Переговоры по этому вопросу между ФРГ, Объединенными Арабскими Эмиратами и другими странами проходят на Кипре.
Как пишет журнал, Вооруженные силы ФРГ изучают возможность оказания поддержки при создании морского коридора, если от союзников поступит соответствующая просьба.
За кулисами правительство ФРГ также обсуждает вопрос оказания гуманитарной помощи для сектора Газа по воздуху. В таком случае грузы с предметами первой необходимости для мирных жителей будут сбрасывать с самолетов ВВС.