Տուսկը հայտարարել է, որ Լեհաստանը ԵՄ-ից կպահանջի վերանայել Կիևի համար առևտրային արտոնությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարշավան Բրյուսելից կպահանջի վերանայել Ուկրաինայում հակամարտության սկսվելուց հետո Եվրամիության կողմից Կիևին տրամադրված առևտրային արտոնությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարին մասնակցելու համար Բուխարեստ մեկնելուց առաջ։
«Նաև կքննարկեմ այն փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, որոնք թույլ կտան պաշտպանել Եվրոպայի և Լեհաստանի շուկաները և արտադրողներին: Փոփոխություններ ասելով՝ մենք նկատի ունենք ավելի մեծ կամ ավելի փոքր չափով այն պայմաններին վերադառնալու անհրաժեշտությունը, որոնք գոյություն ունեին առևտրի ոլորտում (ԵՄ-ի) և Ուկրաինայի ու այլ երկրների միջև նախքան պատերազմի սկիզբը», - Լեհաստանի վարչապետի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) 2022 թվականի գարնանը որոշել էր մեկ տարի ժամկետով ժամանակավորապես չեղարկել ուկրաինական ապրանքների բոլոր մաքսատուրքերը, քվոտաները և սակագները։ 2023 թվականի հունիսին ԵՀ-ն այս միջոցը երկարաձգեց ևս մեկ տարով։
Լեհաստանում և ԵՄ մյուս երկրներում բողոքի ակցիաներին մասնակցող ֆերմերները Բրյուսելին մեղադրում են այդ կերպ ուկրաինացի և եվրոպացի գյուղատնտեսական արտադրողների միջև անազնիվ մրցակցության պայմաններ ստեղծելու մեջ:

Туск заявил, что Польша будет требовать от ЕС пересмотра торговых преференций для Киева
Варшава потребует от Брюсселя пересмотреть торговые преференции, предоставленные Евросоюзом Киеву после начала специальной военной операции на Украине. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам премьер-министр Польши Дональд Туск перед вылетом в Бухарест для участия в съезде Европейской народной партии.
"Буду также обсуждать [с руководством ЕС] необходимость изменений, которые позволят оберегать европейский и польский рынок и производителей. Под изменениями мы понимаем необходимость возврата в большей или меньшей степени к условиям, которые существовали в торговле [ЕС] с Украиной и другими [не входящими в сообщество] странами до начала войны", - отметил польский премьер на пресс-конференции, трансляция которой велась в социальных сетях канцелярии председателя правительства.
Еврокомиссия (ЕК) приняла решение временно отменить все пошлины, квоты и тарифы на украинские товары весной 2022 года сроком на год. В июне 2023 года ЕК продлила эту меру еще на один год. Протестующие в Польше и других странах сообщества фермеры обвиняют Брюссель в создании таким образом условий для нечестной конкуренции между украинскими и европейскими сельхозпроизводителями.