Գերմանիայում տնտեսական աճի ակնկալիքները նվազեցվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի տնտեսական հետազոտությունների ինստիտուտը՝ ifo-ն, հերթական անգամ նվազեցրել է այս տարվա ընթացքում երկրի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ իր կանխատեսումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ենթադրվում է, որ 2024 թվականին Գերմանիայի տնտեսությունը կաճի ընդամենը 0.2 տոկոսով: Վերջին ամիսներին փորձագետներն արդեն երկու անգամ իջեցրել են երկրի տնտեսության աճի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները։ Դեկտեմբերին Ifo-ն ակնկալում էր 0.9, իսկ հունվարին՝ 0.7 տոկոսի աճ:
ifo-ի փորձագետ Տիմո Վոլմերշաուզերն վատատեսական կանխատեսումը հիմնավորում է սպառողների զսպվածությամբ, բարձր տոկոսադրույքներով, գների աճով, կառավարության սահմանած խնայողության խիստ միջոցներով և համաշխարհային տնտեսության ներկայիս թուլությամբ: Սակայն, նշվում է, որ այս տարվա կեսին տնտեսական աճը կարագանա և 2025 թվականին կհասնի 1.5 տոկոսի: Ըստ տնտեսագետների՝ դրան կնպաստեն տոկոսադրույքների նվազեցումը, գնաճի դանդաղումը և գնողունակության բարձրացումը։
Մինչդեռ, Քիլի համաշխարհային տնտեսության ինստիտուտի (IfW) փորձագետները կարծում են, որ տնտեսական անկումից Գերմանիայի վերականգնումը կձգձգվի: Ամենայն հավանականությամբ, ձմեռային կիսամյակում արտադրությունը կկրճատվի, իսկ տնտեսությունը կաճի ընդամենը 0.1 տոկոսով:
Այնուհանդերձ, ifo-ի փորձագետներն ակնկալում են, որ այս տարի Գերմանիայում աշխատող մարդկանց թիվը 45.9-ից կհասնի ռեկորդային ցուցանիշի՝ 46.1 միլիոնի, իսկ 2025 թվականին՝ 46.2 միլիոնի: Իսկ գործազրկության մակարդակը 2024 թվականին կաճի 0.2 տոկոսով (5.7-ից մինչև 5.9):
Ifo-ի հետազոտողներն ակնկալում են բնակչության իրական եկամուտների աճ, որն, ըստ կանխատեսումների, երեք տարվա անկումից հետո այս և հաջորդ տարի կաճի 1 տոկոսով:

В Германии снизили прогноз экономического роста
Немецкий институт экономических исследований ifo в очередной раз понизил прогноз экономического развития ФРГ. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, теперь ожидается, что немецкая экономика в 2024 году вырастет на 0,2 процента, сообщает агентство dpa в среду, 6 марта. За последние несколько месяцев эксперты уже дважды понижали прогнозы роста немецкой экономики. В декабре ifo ожидал роста на 0,9 процента, в январе - 0,7 процента.
"Сдержанность потребителей, высокие процентные ставки, рост цен, правительственные меры жесткой экономии и слабая мировая экономика в настоящее время замедляют немецкую экономику и снова ведут к зимней рецессии", - заявил эксперт ifo Тимо Волльмерсхойзер (Timo Wollmershäuser).
К середине года, однако, экономический рост ускорится и достигнет 1,5 процента в 2025 году, считают исследователи ifo. По их мнению, на это повлияют снижение процентных ставок, замедление инфляции и повышение покупательной способности.
Эксперты Кильского института мировой экономики (IfW) также считают, что выход ФРГ из экономического спада будет затяжным. В зимнем полугодии экономическое производство, скорее всего, сократится, а рост немецкой экономики в целом в текущем году составит лишь 0,1 процент. Среди причин IfW называет низкий уровень инвестиций, а также слабую динамику восстановления в экспорте и массовом потреблении.
Несмотря на снижение прогноза экономического роста, эксперты ifo ожидают, что число работающих людей в ФРГ в текущем году вырастет с 45,9 до рекордных 46,1 миллиона человек, а в 2025 году достигнет 46,2 миллиона. Исследователи IfW также ожидают рост реальных доходов населения, которые в текущем и следующем годах увеличатся на 1 процент после трех лет снижения.
В то же время уровень безработицы в 2024 году повысится на 0,2 процента (с 5,7 до 5,9), считает ifo.