Լիբանանն ու Իսրայելը բանակցություններ կսկսեն Ռամադանի շրջանում հրադադարի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին հայտարարել է, որ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում՝ մուսուլմանների սուրբ Ռամադան ամսվա ընթացքում խաղաղություն հաստատելու երկրի հարավային սահմանին, որտեղ իսրայելական զորքերը և շիաների «Հեզբոլլահ» շարժման զինյալները հարվածներ են հասցնում միմյանց: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
«Ամերիկացի միջնորդ Էյմոս Հոքստայնի նախաձեռնությանը համապատասխան` Լիբանանը և Իսրայելը կսկսեն անուղղակի բանակցություններ հարավային ճակատում Ռամադանի ընթացքում հրադադարի շուրջ, - ասել է նա Al Jadeed հեռուստաալիքին։ - Ժամկետները կհստակեցվեն առաջիկա 48 ժամում՝ բոլոր մանրամասնությունների պարզաբանումից և Գազայի հատվածում զինադադարի ուժի մեջ մտնելուց հետո»։
Վարչապետի խոսքով՝ «սահմանին կայունություն հաստատելու համար Իսրայելը պետք է դադարեցնի թշնամական գործողությունները, որոնք խախտում են Լիբանանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, և ազատի այն սահմանային տարածքները, որոնք մնում են նրա վերահսկողության ներքո 2000 թվականի տարհանումից հետո»։
Մարտի 4-ին Միքաթին Բեյրութում բանակցություններ է վարել ԱՄՆ գլոբալ էներգետիկ անվտանգության խնդիրներով Պետքարտուղարության ավագ խորհրդական Էյմոս Հոքստայնի հետ, որը միջնորդ է հանդես գալիս Լիբանանի և Իսրայելի միջև սահմանային վեճերի կարգավորման հարցում: Ամերիկացի հանձնակատարը հանդիպումից հետո ասել է, որ «սահմանին հրադադարի ռեժիմի վերականգնման համար անհրաժեշտ են անվտանգության միջոցներ, որոնք կերաշխավորեն տեղահանվածների վերադարձն իրենց տներ»։
Ըստ Naharnet լրատվական հարթակի՝ ԱՄՆ միջնորդը Լիբանանի կառավարությանն է փոխանցել մի ծրագիր, որը նախատեսում է «Հեզբոլլահ»-ի զինված կազմավորումների դուրսբերում Լիտանի գետից այն կողմ և Լիբանանի բանակի 15 հազար զինծառայողների տեղակայում Իսրայելի հետ սահմանին, որոնց կաջակցեն Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերը:
Ինչպես նշել է Միքաթին, ամերիկյան առաջարկները ներառում են հարավային շրջանների վերականգման ծրագրի մշակում, որը կֆինանսավորեն արաբական պետությունների և արևմտյան երկրների դոնորները:

Ливан и Израиль начнут переговоры о прекращении огня в месяц Рамадан
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати заявил на телеканале Al Jadeed, что правительство прилагает все усилия для установления мира во время священного для мусульман месяца Рамадан на южной границе страны, где наносят друг другу удары израильские войска и шиитская милиция «Хезболлы». «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
«В соответствии с инициативой американского посредника Эймоса Хокстина Ливан и Израиль вступят в непрямые переговоры о прекращении огня на южном фронте в период Рамадана. Сроки будут уточнены в ближайшие 48 часов, после прояснения всех деталей и вступления в силу перемирия в секторе Газа», - заявил Наджиб Микати.
По словам премьер-министра, «для установления стабильности на границе Израиль должен прекратить враждебные действия, нарушающие суверенитет и территориальную целостность Ливана, и освободить те пограничные районы, которые остаются под его контролем после эвакуации в 2000 году».
4 марта Микати провел в Бейруте переговоры со старшим советником Госдепартамента США по глобальной энергетической безопасности Эймосом Хокстином, который выступает посредником в урегулировании пограничных споров между Ливаном и Израилем. Хокстин после встречи сказал, что «для восстановления режима прекращения огня на границе необходимы меры безопасности, которые гарантируют возвращение в свои дома перемещенных лиц».
По данным новостной платформы Naharnet, американский посредник передал правительству Ливана план, предусматривающий вывод вооруженных сил «Хезболлы» за реку Литани и размещение на границе с Израилем 15 000 солдат ливанской армии, которых будут поддерживать Временные силы ООН в Ливане.
Как отметил Микати, американские предложения включают разработку программы восстановления южных регионов, которая будет финансироваться за счет доноров из арабских государств и стран Запада.