Հայիթիի վարչապետին թույլ չեն տվել վերադառնալ երկիր․ հանցախմբերը պահանջում են նրա հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայիթիի վարչապետ Արիել Հենրին վայրէջք է կատարել Պուերտո Ռիկոյում այն բանից հետո, երբ նրան, ըստ երևույթին, չեն թույլատրել վերադառնալ իր երկիր, որտեղ հանցախմբերը պահանջում են նրա հրաժարականը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Նշվում է, որ ըստ տեղական լրատվամիջոցների՝ նա ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգից մարտի 5-ին ժամանել է Սան Խուան։ Արիել Հենրիի ինքնաթիռը ստիպված է եղել վայրէջք կատարել Պուերտո Ռիկոյում այն բանից հետո, երբ նրան թույլ չեն տվել մտնել Հայիթի, ինչպես նաև Դոմինիկյան Հանրապետություն, որը փակել է հարևան Հայիթիի հետ սահմանը։
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում՝ Քենիա կատարած այցից հետո, Արիել Հենրիի գտնվելու վայրն անհայտ էր:
Նրա բացակայության ընթացքում Հայիթիում բռնությունները սրվել են. զինված ավազակախմբերը փորձել են գրավել միջազգային օդանավակայանը՝ թույլ չտալու նրա վայրէջքը: Նրանք պահանջում են վարչապետի հրաժարականը՝ նախազգուշացնելով, որ այլ դեպքում երկրում «քաղաքացիական պատերազմ կլինի, որը կհանգեցնի ցեղասպանության»։
Արիել Հենրին մեկնել էր Քենիա, որտեղ ստորագրել է Հայիթիում բազմազգ անվտանգության ուժեր տեղակայելու վերաբերյալ համաձայնագիր։ Նրա բացակայության ընթացքում ոստիկանության նախկին սպա Ջիմի Չերիզիերի գլխավորած հանցախմբերը հարձակումներ էին գործել ոստիկանության բաժանմունքների վրա, ներխուժել էին Հայիթիի երկու ամենամեծ բանտերը, որտեղից շուրջ 4000 բանտարկյալ է փախել։ Բռնությունների ընթացքում առնվազն 12 մարդ սպանվել է։
Երկրի մի քանի օդանավակայանները պաշտպանելու համար զինվորականներ են տեղակայվել։
Արիել Հենրին երկրի ղեկավարությունը ստանձնել է այն բանից հետո, երբ Հայիթիի նախագահ Ժովենել Մոիզը սպանվեց 2021 թվականին կոլումբիացի վարձկանների կողմից:
Ըստ ձեռք բերված քաղաքական համաձայնության՝ ընտրություններ պետք է անցկացվեին, և չընտրված Արիել Հենրին պետք է հրաժարական տար մինչև փետրվարի 7-ը, բայց դա տեղի չի ունեցել։ Հազարավոր ցուցարարներ դուրս են եկել փողոցներ՝ պահանջելով, որ նա պահպանի նախապես համաձայնեցված ծրագիրը։

According to local media, he arrived in the capital San Juan on March 5 after flying from the US state of New Jersey. Ariel Henry’s plane was forced to divert to Puerto Rico - a US territory - after it was denied entry to Haiti and the Dominican Republic, which on Tuesday announced it was closing its airspace with neighbouring Haiti.
For the past few days, Henry’s whereabouts had been unknown following a visit to Kenya.
Violence in Haiti has spiralled in his absence - with armed gangs trying to take over the international airport to stop him from landing. Their leader, Jimmy "Barbecue" Chérizier, has demanded the prime minister stand down - warning that the country is headed "straight for a civil war that will lead to genocide" otherwise.
PM Ariel Henry left Haiti last week to attend a regional summit in Guyana before travelling to Kenya, where he signed a deal on the deployment of a multinational police force to Haiti.
During his absence, a coalition of gangs led by Jimmy "Barbecue" Chérizier, a former police officer, went on the offensive - attacking police stations and storming two of Haiti's biggest prisons. Around 4,000 inmates were able to escape, at least 12 people were killed.
Soldiers have been deployed to defend several of the country's airports.
Ariel Henry was sworn in, unelected, after Haiti's President, Jovenel Moïse, was assassinated in 2021 by Colombian mercenaries.
Under a political deal, Haiti was supposed to hold elections and Henry cede power by 7 February, but that did not happen. It sparked protests as thousands took to the streets to demand he stick to the plan.