Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը պայմանավորվածության են հասել զինադադարի հիմնական կետերի շուրջ․ աղբյուրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական խմբավորումը համաձայնեցրել են զինադադարի և պատանդների փոխանակման շուրջ նոր համաձայնագրի հիմնական կետերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին մարտի 5-ին հաղորդում է EFE գործակալությունը՝ վկայակոչելով պաղեստինյան և եգիպտական ​​աղբյուրների:
«Ներկայում երկու կողմերը պայմանավորվածության են հասել, որի համաձայն զինադադարը կտևի 40 օր, որի ընթացքում իսրայելցի 40 պատանդներ, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ ու 60-ից բարձր տարիքի տղամարդիկ, ազատ կարձակվեն իսրայելական բանտերում գտնվող 404 պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման դիմաց», - EFE-ի հրապարակումից հատված է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
Նշվում է, որ Կահիրեում գործարքի շուրջ բանակցությունները դեռևս շարունակվում են։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ խմբավորման զինյալների հարձակման հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Ի պատասխան՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ Գազայի հատվածում։ Պատանդների մի մասը վերադարձվել է նոյեմբերին հաստատված 7-օրյա հումանիտար հրադադարի ժամանակ։ Ըստ Իսրայելի՝ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ մնում է մոտ 130 պատանդ, որոնցից 99, ենթադրաբար, ողջ են։
Գազայի առողջապահական իշխանությունների հաղորդած տվյալների համաձայն՝ Գազայի հատվածում Իսրայելի հարվածներից զոհերի թիվը գերազանցել է 30 500-ը, վիրավորների թիվը շուրջ 72 000 է։

Израиль и ХАМАС достигли договоренности по основным пунктам перемирия
Израиль и палестинская радикальная группировка ХАМАС согласовали основные пункты нового соглашения о прекращении огня и обмене заложниками.
«На данный момент обе стороны достигли договоренности, согласно которой перемирие продлится 40 дней, в течение которых 40 израильских заложников, в том числе женщин, детей и мужчин старше 60 лет, отпустят в обмен на освобождение из израильских тюрем 404 палестинских заключенных», - Интерфакс приводит выдержку из публикации испанского агентства ЭФЭ.
Отмечается, что в Каире все еще продолжаются переговоры по сделке.
В результате нападения боевиков группировки ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибли 1 200 человек, около 250 человек были взяты в плен. В ответ Израиль начал военные действия против ХАМАС в секторе Газа. Часть заложников была возвращена во время семидневного гуманитарного прекращения огня, установленного в ноябре 2023 года. По данным Израиля, у ХАМАС все еще остается около 130 заложников, 99 из которых предположительно живы.
Согласно данным, предоставленным органами здравоохранения Газы, число погибших в результате израильских ударов по сектору Газа превысило 30 500, число раненых составляет около 72 000 человек.