Իսրայելը ՄԱԿ-ից հետ է կանչել իր մշտական ​​ներկայացուցչին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում իր մշտական ​​ներկայացուցիչ Գիլադ Էրդանին հետ է կանչել «անհապաղ խորհրդատվությունների համար»: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից, այս մասին մարտի 4-ին հայտնել է Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը։
Միևնույն ժամանակ նա մեղադրել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ ասելով, թե նա փորձում է լռության մատնել համաշխարհային կազմակերպության կողմից նույն օրն ավելի վաղ ներկայացված զեկույցը, որը վերաբերում է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալների կողմից 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա հարձակման ժամանակ իրականացված բազմաթիվ սեռական բռնություններին:
«ՄԱԿ-ի վերջին զեկույցը մանրամասնում է ՀԱՄԱՍ-ի վայրագությունները, որոնք կատարվել են հոկտեմբերի 7-ին, ներառյալ՝ զանգվածային սպանությունները, բռնաբարությունները և պարբերաբար կատարված մյուս սեռական հանցագործությունները: Սակայն նախագահը (ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը) լռում է: Եկել է գործելու ժամանակը, Անտոնիո՛ Գուտերեշ: ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ողջ աշխարհում ճանաչվի որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, իսկ նրան աջակցող երկրները պետք է համարվեն ահաբեկչության հովանավորներ», - գրել է Կացը X սոցիալական ցանցում։
Գիլադ Էրդանն ինքը այս առնչությամբ հայտարարել է. «ՄԱԿ-ին հինգ ամիս պահանջվեց, որպեսզի, վերջապես, ընդունի ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման ժամանակ կատարված սեռական բնույթի ցնցող հանցագործությունները: Այժմ, երբ հայտնվեց զեկույցը սեռական վայրագությունների և սեռական բռնության մասին, որոնց մեր պատանդները ենթարկվում են Գազայի հատվածում, ՄԱԿ-ի ամոթալի լռությունը, որը ոչ մի քննարկում չի անցկացնում այս հարցի շուրջ, մինչև երկինք աղաղակող փաստ է»:
Մինչդեռ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը հերքել է իր ղեկավարի հասցեին հնչած մեղադրանքները, թե իբր նա փորձում է լռության մատնել զեկույցը։ Նրա խոսքով՝ Գուտերեշն, ընդհակառակը, «լիովին պաշտպանել է» այդ փաստաթուղթը կազմելու վրա աշխատանքը, որն իրականացվել է Պրամիլա Պատենի` հակամարտության պայմաններում սեռական բռնության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցչի ղեկավարությամբ: Դյուժարիկը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ զեկույցն, ի վերջո, հրապարակվել է։

Израиль отозвал своего постоянного представителя в Организации Объединенных Наций
Израиль отозвал своего постоянного представителя в ООН Гилада Эрдана для «немедленных консультаций». Как передает «Арменпресс», со ссылкой на Русскую службу Deutsche Welle, об этом 4 марта сообщил министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац.
Он обвинил генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в попытке замолчивания доклада, представленного всемирной организацией в тот же день, в котором говорится об актах сексуального насилия, совершенных боевиками ХАМАС при нападении на Израиль 7 октября 2023 года.
«Последний доклад ООН подробно описывает зверства ХАМАСа, совершенные 7 октября, включая массовые убийства, изнасилования и другие систематические сексуальные преступления. Однако председатель (генсек ООН: ред.) молчит. Пришло время действовать, Антониу Гутерриш. ХАМАС должен быть признан во всем мире террористической организацией, а поддерживающие его страны должны быть названы спонсорами терроризма», - написал Кац в соцсети X.
Гилад Эрдан по этому поводу заявил: «ООН потребовалось пять месяцев, чтобы, наконец, признать совершение шокирующих преступлений на сексуальной почве во время атаки ХАМАС. Теперь, когда появился доклад о сексуальных злодеяниях и сексуальном насилии, которым подвергаются наши заложники в секторе Газа, позорное молчание ООН, которая не проводит ни одного обсуждения по этому вопросу, вопиет до небес».
Между тем, пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик опроверг обвинения, выдвинутые в адрес его руководителя, который якобы пытался замолчивать этот доклад. По его словам, Гутерриш, напротив, «полностью поддерживал» работу по подготовке этого документа, которая велась под руководством Прамилы Паттен, специального представителя ООН по вопросам сексуального насилия в условиях конфликта. Дюжаррик обратил внимание и на то, что доклад в итоге был опубликован.