Պակիստանի 24-րդ վարչապետ է դարձել 72-ամյա Շեհբազ Շարիֆը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի Ազգային ժողովի կողմից նոր վարչապետ է ընտրվել «Պակիստանյան մուսուլմանական լիգա-Նավազ» կուսակցության ներկայացուցիչ Շեհբազ Շարիֆը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է պակիստանյան Geo TV հեռուստաալիքը, Պակիստանի ԱԺ խոսնակ Այազ Սադիքը հայտարարել է, որ պատգամավորների 201 կողմ քվեներով երկրի վարչապետ է ընտրվել Շեհբազ Շարիֆը, որի մրցակից Օմար Այուբի թեկնածության օգտին էլ քվեարկել է 92 պատգամավոր:
Այպիսով՝ երկրի 24-րդ վարչապետ է դարձել 72-ամյա Շեհբազ Շարիֆը:
Նա 16 ամիս ղեկավարել է Պակիստանի կոալիցիոն կառավարությունը 2022 թվականին՝ Իմրան Խանի պաշտոնանկությունից հետո, մինչև խորհրդարանի լուծարումը, որով հիմք ստեղծվեց համապետական ​​ընտրությունների համար: Շեհբազը նախկինում զբաղեցրել է Պակիստանի ամենախիտ բնակեցված Փենջաբ նահանգի գլխավոր նախարարի պաշտոնը:

72-летний Шехбаз Шариф стал 24-м премьер-министром Пакистана
Шехбаз Шариф, представитель партии Пакистанская мусульманская лига (Наваз), был избран новым премьер-министром Национальной ассамблеей Пакистана.
Как передает Арменпресс, сообщает пакистанский телеканал Geo сообщает, что спикер Национальной ассамблеи Пакистана Аяз Садик объявил, что Шехбаз Шариф был избран премьер-министром страны 201 голосом депутатов, а за кандидатуру его соперника Омара Аюба проголосовали 92 депутата.
Таким образом, 72-летний Шехбаз Шариф стал 24-м премьер-министром страны.
Он возглавлял коалиционное правительство Пакистана в течение 16 месяцев после смещенияИмрана Ханав 2022 году и до роспуска парламента в августе 2023 года, что подготовило почву для национальных выборов. Шехбаз ранее занимал должность главного министраПенджаба, самой густонаселенной провинции Пакистана.