2024 թ․ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի է առաջադրվել 285 թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2024 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակին առաջադրվել է 285 թեկնածու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Նորվեգիայի Նոբելյան ինստիտուտը։
Մրցանակի համար առաջադրվել են 196 անհատ և 89 կազմակերպություն։ 2023 թվականին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրվել էր 351 թեկնածու, սակայն առաջադրումների թվով ռեկորդային է եղել 2016 թվականը, երբ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրվել էր 376 թեկնածու։
Մրցանակը կշնորհվի աշնանը՝ Նորվեգիայում։
Թեկնածուների ամբողջական ցուցակն ավանդաբար պահվում է խիստ գաղտնի և կարող է հրապարակվել պարգևների շնորհումից միայն 50 տարի անց:
Չնայած դրան, ամեն տարի այս կամ այն թեկնածուների առաջադրման մասին տեղեկություններ են հայտնվում զանգվածային լրատվամիջոցներում այն կազմակերպություններից կամ անձանցից, որոնք առաջադրելու իրավունք ունեն։
Ավելի վաղ տարբեր ԶԼՄ-ներ հայտնել էին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար և Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Յենս Ստոլտենբերգի, ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի, WikiLeaks կազմակերպության հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի, բրիտանացի բնագետ Դևիդ Ատենբորոյի, ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի, Եվրոպայի խորհրդի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի (ՄԱԿ), ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների բյուրոյի, ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում պաղեստինցի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալության և դրա գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպ Լազարինիի թեկնածությունների առաջադրման մասին։
Թեկնածուներին մրցանակի առաջադրել հնարավոր է եղել մինչև հունվարի 31-ը, այդ ժամկետը լրանալուց հետո առաջադրման իրավունքը պահպանում են միայն հանձնաժողովի անդամները, որոնք կարող են օգտվել դրանից իրենց առաջին հանդիպման ժամանակ, որը, որպես կանոն, տեղի է ունենում փետրվարին:

На Нобелевскую премию мира 2024 года номинировано 285 кандидатов
На Нобелевскую премию мира 2024 года номинировано 285 кандидатов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Нобелевский институт Норвегии.
На премию номинировано 196 человек и 89 организаций. В 2023 году на Нобелевскую премию мира был предствлен 351 кандидат, однако рекордное количество номинаций пришлось на 2016 год, когда на Нобелевскую премию мира было номинировано 376 кандидатов.
Премия будет вручена осенью в Норвегии.
Полный список номинантов традиционно держится в строгой тайне и может быть опубликован только через 50 лет после вручения награды.
Несмотря на это, ежегодно в средствах массовой информации появляется информация о выдвижении того или иного кандидата от тех организаций или лиц, которые имеют право выдвигать.
Ранее различные СМИ сообщали о генеральном секретаре НАТО и бывшем премьер-министре Норвегии Йенсе Столтенберге, американском миллиардере Илоне Маске, основателе WikiLeaks Джулиане Ассанже, британском натуралисте Дэвиде Аттенборо, бывшем президенте США Дональде Трампе, Папе Франциске, генсеке ООН, Совете Европы, ЮНЕСКО, Международном суде ООН, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, Ближневосточном агентстве ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ и его генеральном комиссаре Филиппе Лаззарини.
Выдвижение кандидатур на премию возможно до 31 января, после чего только члены комитета сохраняют право номинирования на своем первом заседании, проходящем обычно в феврале.