Իլինոյսի դատավորն արգելել է Թրամփին մասնակցել նահանգում նախնական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի դատավորը փետրվարի 28-ի որոշմամբ արգելել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին մասնակցել Իլինոյսում Հանրապետական կուսակցության նախնական քվեարկությանը (փրայմերիզ)․ հենց փրայմերիզի արդյունքներով է որոշվում, թե տվյալ կուսակցությունից ո՛վ կառաջադրվի որպես նախագահական ընտրությունների թեկնածու։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հաղորդում է, որ դատավորը փրայմերիզին Թրամփի մասնակցությունն արգելել է 2021 թվականի հունվարի 6-ին ԱՄՆ Կապիտոլիումում տեղի ունեցած ապստամբության մեջ նրա դերի պատճառով։ Այնուամենայնիվ, վճռի ուժի մեջ մտնելը հետաձգվել է, քանի որ ակնկալվում է, որ Թրամփը կբողոքարկի որոշումը։
Թրամփի նախընտրական քարոզարշավի ներկայացուցիչն այս որոշումն անվանել է «ոչ սահմանադրական» և նշել, որ այն կբողոքարկվի։
Ավելի վաղ Թրամփին նախնական ընտրություններին մասնակցելու իրավունքից զրկել են Կոլորադոյի և Մեյնի նահանգները՝ համաձայն երկրի սահմանադրության 14-րդ փոփոխության 3-րդ կետի։ Ըստ այդ կետի՝ երկրում պետական պաշտոն չի կարող զբաղեցնել որևէ մեկը, որն ԱՄՆ սահմանադրությունը պաշտպանելու երդում է տվել, այնուհետև ներգրավվել խռովության կամ ապստամբության մեջ։ Երկու նահանգների որոշումներն էլ առայժմ ուժի մեջ չեն մտել Թրամփի բողոքարկման պատճառով։
Բոլոր այս գործերը պետք է քննարկվեն ԱՄՆ գերագույն դատարանում։
Թրամփի կողմնակիցները 2021 թվականի հունվարի 6-ին հարձակվել էին ոստիկանների վրա և ներխուժել Կապիտոլիումի շենք՝ փորձելով թույլ չտալ, որ Կոնգրեսը վավերացնի դեմոկրատ Ջո Բայդենի հաղթանակը 2020 թվականի նախագահական ընտրություններում: Այս իրադարձություններից առաջ Թրամփը ելույթ էր ունեցել կողմնակիցների առջև՝ ասելով, որ գնան Կապիտոլիում և պայքարեն։

Trump is disqualified from Illinois ballot
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. An Illinois state judge on Feb.28 barred Donald Trumpfrom appearing on the Illinois’ Republican presidential primary ballot because of his role in the insurrection at the U.S. Capitol on Jan. 6, 2021, but she delayed her ruling from taking effect in light of an expected appeal by the former U.S. president, Reuters reports.
A campaign spokesperson for Trump, the national frontrunner for the 2024 Republican nomination, said in a statement this “is an unconstitutional ruling that we will quickly appeal.”
Coloradoand Maineearlier removed Trump from their state ballots after determining he is disqualified under Section 3 of the 14th Amendment to the Constitution. Both decisions are on hold while Trump appeals. Section 3 bars from public office anyone who took an oath to support the U.S. Constitution and then has “engaged in insurrection or rebellion against the same, or given aid or comfort to the enemies thereof.”
The final outcome of the Illinois case and similar challenges will likely be decided by the U.S. Supreme Court․
Trump supporters on Jan. 6, 2021, attacked police and swarmed the Capitol in a bid to prevent Congress from certifying Democrat Joe Biden’s 2020 election victory. Trump gave an incendiary speech to supporters beforehand, telling them to go to the Capitol and “fight like hell.” According to Reuters, he then for hours did not act on requests that he urge the mob to stop.