Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն չի պլանավորում զորքեր ուղարկել Ուկրաինա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ ռազմական դաշինքը չի պլանավորում մարտական ուժեր ուղարկել Ուկրաինա՝ չնայած այն հայտարարություններն և լուրերին, որ որոշ Արևմտյան երկրներ կարող են իրենց զինվորներին ուղարկել Ուկրաինա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ստոլտենբերգն Associated Press-ին ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներն աննախադեպ աջակցություն են ցուցաբերում Ուկրաինային»։
«Մենք դա արել ենք 2014 թվականից և ավելացրել ենք լայնամասշտաբ ներխուժումից հետո։ Բայց Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի մարտական զորքերի տեղակայման պլաններ չկան», - ասել է Յենս Ստոլտենբերգը:
Ուկրաինայում Արևմտյան երկրների զինվորականների հնարավոր տեղակայման առնչությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում Կիևին օգնության վերաբերյալ խորհրդաժողովից հետո հայտարարել էր, որ «ոչինչ չպետք է բացառել»։ Նա հայտնել էր, որ «ամեն ինչ հնարավոր է», չնայած բանակցությունների արդյունքում «պաշտոնական» փոխհամաձայնություն ձեռք չի բերվել։
Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպումից առաջ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն էր հայտարարել, որ ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի առանձին երկրներ դիտարկում են Ուկրաինա զինվորներ ուղարկելու հարցը, և հավելել էր, որ ինքը դեմ է այդ գաղափարին։
Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան իր հերթին շեշտել է, որ «Չեխիայի Հանրապետությունն, անշուշտ, չի ցանկանում իր զինվորներին ուղարկել Ուկրաինա»։
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը փետրվարի 27-ին նույնպես ասել է, որ «Լեհաստանը չի նախատեսում իր զորքերն ուղարկել Ուկրաինա»։
Արձագանքելով Մակրոնի հայտարարությանը՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Արևմտյան զորքեր Ուկրաինա ուղարկելը կհանգեցնի Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ուղղակի ռազմական բախման:

Stoltenberg says NATO has no plans to send troops to Ukraine
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. NATO Secretary-General Jens Stoltenberg told The Associated Press that the military alliance has no plans to send combat troops into Ukraine amid statements and reports that some Western countries may be consideringsending troops to the war-ravaged country.
Stoltenberg said that “NATO allies are providing unprecedented support to Ukraine”.
“We have done that since 2014 and stepped up after the full-scale invasion. But there are no plans for NATO combat troops on the ground in Ukraine,” he added.
President Emmanuel Macron of France speaking on Feb. 26, after a meeting of European leaders in Paris to bolster support for Ukraine, stressed that the talks had not resulted in any consensus on putting troops on the ground “in an official, approved and endorsed way.” But he insisted that “anything is possible.”
Ahead of the conference, Prime Minister Robert Fico of Slovakia warned that some Western countries were considering sending soldiers to Ukraine, adding that he opposed the idea.
Czech Prime Minister Petr Fiala also declined to comment, but he underlined that “the Czech Republic certainly doesn’t want to send its soldiers to Ukraine.”
Donald Tusk, Prime Minister of Poland also said on Feb. 27 that “Poland does not plan to send its troops to Ukraine.”
The Kremlin warned that conflict between Russia and the U.S.-led NATO military alliance would be inevitable if European members of NATO sent troops to fight in Ukraine.