Հութիները վնասել են չորս ստորջրյա մալուխներ, որոնք կապում են Եվրոպան և Ասիան. Globes
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենյան ​​«Անսար Ալլահ» շարժման հութի խռովարարները Կարմիր ծովում վնասել են չորս միջազգային ստորջրյա մալուխներ, որոնք կապում են Ասիան, Եվրոպան և Աֆրիկան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է իսրայելական Globes պարբերականը։
Ըստ լրատվամիջոցի տեղեկատվության՝ Կարմիր ծովում հութիների հարձակումների հետևանքով վնասվել են չորս կապի մալուխներ, որոնք ծովի հատակով անցկացված են Սաուդյան Արաբիայի և Ջիբութիի միջև։ Հարձակումները լուրջ խափանումների են հանգեցրել ինտերնետ կապի աշխատանքում Պարսից ծոցի երկրներում և Հնդկաստանում:
Ըստ մասնագետների գնահատման՝ պատճառված վնասը կրիտիկական չէ, քանի որ մյուս մալուխները գործում են անխափան։ Պարբերականի տվյալներով՝ կապի վնասված գծերի վերականգնման համար կպահանջվի առնվազն երկու ամիս։
Գազայի հատվածում հակամարտության սրումից հետո «Անսար Ալլահ» շարժումը հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցնելու Իսրայելի տարածքին և նրա հետ կապված նավերին թույլ չի տալու անցնել Կարմիր ծովի և Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցի ջրերով, մինչև պաղեստինյան անկլավում Իսրայելի ռազմական գործողությունները չդադարեն: 2023 թ․ նոյեմբերի կեսերից հութիները գրոհել են տասնյակ քաղաքացիական նավերի վրա Կարմիր ծովում և Ադենի ծոցում:

Хуситы повредили четыре подводных кабеля, соединяющих Европу и Азию: Globes
Мятежники-хуситы из йеменского движения «Ансар Аллах» повредили в Красном море четыре международных подводных кабеля, соединяющих Азию, Европу и Африку. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает израильская газета «Globes».
Согласно информации Globes, были повреждены четыре кабеля связи, проложенные по дну Красного моря между Саудовской Аравией и Джибути. Атаки вызвали серьезные сбои в подключении к Интернету в странах Персидского залива и Индии.
По оценке экспертов, причиненный ущерб не является критическим, поскольку остальные кабели работают без перебоев. По данным газеты, на восстановление поврежденных линий связи потребуется не менее двух месяцев.
После эскалации конфликта в секторе Газа движение «Ансар Аллах» объявило, что оно будет наносить удары по территории Израиля и не позволит связанным с ним кораблям проходить через воды Красного моря и Баб-эль-Мандебского пролива до тех пор, пока Израиль не согласится на прекращение военных действий в палестинском анклаве. С середины ноября 2023 года хуситы атаковали десятки гражданских судов в Красном море и Аденском заливе.